2025. április 12., szombatMa Gyula napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 409,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 440,00 Ft
2025.04.12. Gyula Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 409,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 440,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Onkológusok magyarázatot adtak a hazai rákbetegségek kedvezőtlen adataira

Hirdetés

Onkológusok magyarázatot adtak a hazai rákbetegségek kedvezőtlen adataira

Az ismert adatok szerint a daganatos halálozás nem csökken évről, ugyanakkor a várható átlagéletkor dinamikusan növekszik: 2023-ban a nők átlagosan 78 éves korukig, a férfiak pedig 71,2 évig éltek – kezdte előadását Bidló Judit egészségügyért felelős helyettes államtitkár AIPM onkológiai konferenciáján. Azt illetően, hogy az egészségben eltöltött életévekért mennyiben felelős az ellátórendszer elmondta, hogy nemzetközi kutatások alapján ez mindössze 20 százalékot jelent, nagyobb szerepe van ebben az egyén egészségtudatosságának és környezetének. Mint említette, éppen ezért a megelőzés érdekében a népegészségügyi program három pillérre épül:

  1. az egészségtudatosság fokozása,
  2. a betegségteher mérséklése,
  3. a támogató környezet és közösség,

ezen szempontok mentén igyekeznek a beavatkozásokat megtervezni és végrehajtani, a prioritásokat kialakítani a népbetegségek tekintetében. Az első pontnál kulcsfontosságúnak nevezte az iskolai egészségnevelés bevezetését az oktatásba, a felnőtteknél az egészségfejlesztési irodák hálózatán keresztül próbálják elérni.

Újradefiniálják a szűréseket

A szűrések újradefiniálását szintén fontosnak tartja, a papíralapú meghívók helyett a digitálisan elérhető időpontfoglalásra történő áttérést, ami lakóhelytől függetlenül akár egy nyaralás alatt el intézhető lenne. Meglátása szerint az állami ellátásban igénybe vehető népegészségügyi szűrések kiterjesztése helyett inkább a magánellátókat kellene ösztönözni arra, hogy az ilyen leleteket küldjék be az NNGYK laboratóriumába, mivel mind a mammográfia, mind a méhnyak citológiák nagy része magánszolgáltatóknál valósul meg, így az a központi adatokba nem jelenik meg.

Hirdetés

Az 50 év felettiek számára a vastagbélszűrésnél a székletvérteszt általános elérhetőségét a gyógyszerészek bevonásával szeretnék javítani. „A korai diagnózis után a kezelés mielőbbi megkezdése javítja a várható eredményeket. Éppen ezért a daganatos betegségek területén él az úgynevezett 14 napos szabály,

azaz aki daganatos betegség gyanújával kerül be az ellátó rendszerbe, az 14 napon belül képalkotó eljáráshoz jut, akár más kevésbé súlyos esetek hátrébb sorolásával

–  emelte ki a helyettes államtitkár, aki a betegségteherről szólva elmondta, hogy a roszzindúlatú elváltozások kezelésénél a legnagyobb a ráfordítás, ami tavaly 294 milliárd forintot jelentett, szemben a szív- érrendszeri 184 milliárd forintos kiadással. A vastagbél-, tüdő-, prosztatarákra, melanoma, emlődaganat terápiájára megy el a legtöbb. 

Anyajegy vizsgálat

Anyajegy vizsgálat

Fotó: LordHenriVoton / Getty Images Hungary

Sok daganatot posztmortem mutatnak ki

Kiss Zoltán, a Pécsi Tudományegyetem egyetemi docense előadásában azt mutatta be, hogyan változott hazánkban a daganatos megbetegedések helyzete az elmúlt 15 évben. Az ez alatt az időszak alatt megjelent adatok összevetésével megállapította: 

Komoly a daganatos betegség terhe Magyarországon, de nem kiemelkedőbb, mint a régióban, nagyjából 11 helyen vagyunk ebben az Európai Unióban.

Az OECD megállapítása szerint Magyarországon a rákeredetű halálozás meghaladta az uniós átlagot. A kutató rávilágított, hogy az esetek nagy részét boncoláskor mutatják ki. Ezt támasztja alá, hogy 2019-ben több mint 1200 olyan embernél fedeztek fel rosszindulatú elváltozást, akinek  életében erre nem volt erre BNO-kódja. (A betegségek nemzetközi osztályozására szolgáló kód, amibe az egészségügyi ellátás során sorolják az embert –szerk.) A KSH statisztikája szerint a tüdőrákos esetek 14,3 százaléka poszt mortem kerül megállapításra. A tüdődaganatos betegek többsége későn kerül orvoshoz, évente 3-4 ezer embernél érdemi beavatkozásra sincs idő – mutatott rá Kiss Zoltán, hozzátéve: nemcsak nálunk, Európában és az egész világon magas a tüdődaganatos esetek előfordulása. 

Majd arra is kitért, hogy Romániával, Szerbiával, Bulgáriával, azaz olyan országokkal vetik össze hazánkat, ahol nem történik ilyen mértékű patológiai leletezés. Az OECD 2018-as […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2025/02/28/aipm-konferencia-onkologia-rak-betegseg-adatok-ooi/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Vogel Evelin visszatért: Az Index-interjú óta sok víz lefolyt a Tiszán

„Sziasztok, visszatértem. Tudom, hogy sok idő telt el a legutóbbi videóm megjelenése óta, ami annak is …