„Örömmel jelentem be, hogy az XY Worldwide társalapítója és vezérigazgatója lettem. Az XY Worldwide egy új nonprofit szervezet, amely úttörő megoldásokat keres az összeomló globális születésszámra” – jelentette be hétfőn Novák Katalin, aki februárban mondott le a köztársasági elnöki pozícióról a kegyelmi ügy kirobbanása után.
A volt államfő már államtitkárként, valamint miniszterként is családpolitikával és demográfiai kérdésekkel foglalkozott. Az XY Worldwide vezérigazgatójaként azóta Dél-Koreában meg is volt az első nyilvános szereplése.
Valaki visszavonult, más aktív véleményformáló maradt
Ha 1989-től vizsgáljuk a történelmet, az első köztársasági elnök – bár csak ideiglenes megbízottként – Szűrös Mátyás volt, aki 1990. május 1-ig töltötte be a pozíciót. Szűrös Mátyás ezt követően MSZP-s országgyűlési képviselő lett, kétszer egyéni választókerületből, egyszer listáról szerzett mandátumot. Az MSZP-ből 2002-ben lépett ki, de ez nem jelentette a közéleti pálya feladását: az Új Baloldal színeiben volt miniszterelnök-jelölt, később csatlakozott a Szociáldemokrata Párthoz, majd 2006-ban Kistarcsán célozta meg a polgármesteri széket, sikertelenül.
Göncz Árpád – aki két cikluson át, tíz évig volt államfő –, mandátumának lejárta után visszavonult a közélettől. A korábbi köztársasági elnök több elismerést kapott, tizennyolc európai, nyolc dél-amerikai, két ázsiai és egy afrikai országban is kitüntették, miközben több egyetem díszdoktori tisztségét is megkapta. Irodalmi munkássága sem merült feledésbe, 2002-től a Magyar Tolkien Társaság tiszteletbeli elnöke volt.
Mádl Ferenc 2000–2005 között volt államfő, 2005-ben bejelentette, hogy nem vállal még egy ciklust, és visszavonult a közélettől.
Sólyom László 2005–2010 között látta el a köztársasági elnöki feladatokat. A jogtudós, aki államfői ciklusa előtt az Alkotmánybíróság elnöke is volt, mandátumának lejárta után is aktív véleményformáló volt a közéletben. Emlékezetes, hogy államfőként a szlovák kormány nem engedte, hogy részt vegyen a komáromi Szent István-szobor avatásán, Sólyom László viszont magánemberként átsétált a hídon, és közölte: „Ahogy megígértem, visszajöttem.” A volt államfő később cikkekben és interjúkban is kifejtette véleményét közéleti/jogi kérdésekről, többek között kritizálta a Fidesz-kormány Alkotmánybíróságot érintő lépéseit, ahogy a paksi bővítést és a lex CEU-t is.
A plágiumügybe belebukott Schmitt Pál két évig volt köztársasági elnök. Lemondása után folytatta sporttisztviselői […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/09/12/novak-katalin-koztarsasagi-elnok-allamfo-nonprofit-szervezet/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!