Karácsony felé közeledve jó tudni, hogy minden ajándékozás egyúttal szerződés is, amely az ajándékozó és a megajándékozott között jön létre. Mivel a szerződések nemcsak írásban, hanem szóban vagy ráutaló magatartással is születhetnek, az ajándékozási szerződés legtöbbször már azzal létrejön, ha valaki az ajándékot elfogadja. Az ingatlan ajándékozását viszont mindig írásba kell foglalni. A Polgári törvénykönyv más esetekben szerencsére nem írja elő kötelezően az ajándékozási szerződés írásba foglalását.
Alkalomtól és értékhatártól függetlenül
Decemberben a cégek gyakran ajándékozzák meg dolgozóikat és üzleti partnereiket. Ennek egyik legtipikusabb formája az üzleti ajándék, amelyet a személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján üzleti, hivatali, szakmai, diplomáciai vagy hitéleti kapcsolatok (például adventi ünnepség) keretében adhatnak a cégek – alkalomtól és értékhatártól függetlenül.
Üzleti ajándék lehet például desszert, kávé, ital, illetőleg konkrét termékre vagy szolgáltatásra szóló utalvány. Bizonyos termékek, mint a nemesfémek és ékszerek, viszont csak akkor adhatóak üzleti ajándékként, ha az az adott cég profiljába illik. További lényeges korlát:
Üzleti ajándéknak minősülő tételek adóalapja az ajándék bruttó értékének 1,18-szorosa, amely után 15 százalék személyi jövedelemadót és 13 százalék szociális hozzájárulási adót kell fizetni.
Évente három csekély értékű ajándék
Idén kedvezőbbé váltak a csekély értékű ajándékra vonatkozó szabályok. 2024 előtt a cégek évente csak egy alkalommal, a minimálbér 10 százalékát meg nem haladó összegben adhattak a bértől kedvezőbb adózású ajándékot.
2024-től a munkáltatók már évente három alkalommal adhatnak csekély értékű ajándékot a munkavállalóknak.
Az ilyen […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/12/08/ajandekozas-ceges-karacsony-adozas-juttatas-mentesseg/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!