A Mol Mohu REpont néven július 1-je óta élesben üzemelteti az üveg, műanyag és fém italcsomagoló anyagok visszaváltására szolgáló automatáit. A kötelező előírás szerint a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű kereskedelmi egységeknél kötelező, másutt opcionálisan kérhető ezen automaták kihelyezése. A napi kibocsátás 75 százalékát (napi 7 millió palackot) már visszaváltják. A júliusi indulás óta nagyjából félmilliárd palackot dobtak be az automatákba.
Ezek közül a legszembetűnőbb az úgynevezett flakonozás, amikor az 50 forintos visszaváltási darabár miatt elkezdik kikukázni a szelektív hulladéktárolókból vagy a köztéri hulladékgyűjtő edényekből a palackokat. Az egyéni boldogulást célzó, életvitelszerű gyűjtögetés naponta 6–8000 forint körüli bevételt hozhat, tehát az időráfordítás és a higiéniai kockázatok nincsenek arányban a megszerezhető pénzösszeggel az átlagemberek számára. Már csak azért sem, mert – amint arra az Országos Rendőr-főkapitányság rámutatott – ezek a palackok és dobozok azzal, hogy a gyűjtőedényekbe kerülnek, települési hulladékká válnak, egyben a helyi hulladékgazdálkodást végző koncesszió tulajdonába kerülnek.
A palackok kikukázása szabálysértés, tettenérés esetén a helyszínen kiszabható pénzbírság 6500 és 65 000 forint között lehet. A rendőrség a héten annyiban árnyalta a képet, hogy közleményük szerint pusztán az, hogy ha valaki mások által elhagyott, eldobott visszaváltható palackokat gyűjt, nem ad okot intézkedésre. Utóbbival csak annak kell számolnia, aki mindezt „nem a társadalmi együttélés szabályai szerint teszi”: kiborítja a kukákat, megrongálja a tárolót, hangoskodva, megbotránkoztató módon viselkedik. Gulyás Gergely miniszter a legutóbbi kormányinfón úgy vélte, a hajléktalanokat pénzbüntetéssel sújtani abszurd és helytelen.
Akik nagyban játszanak
Szerkesztőségünkhöz beérkező panaszok alapján azonban egy eddig nem tapasztalt begyűjtési módszerre is fény derült, ami azt jelzi, ha valaki már kockáztatja a büntetést, akkor nagyobb léptékben gondolkodik.
Az agglomerációs településeken ugyanis többször előfordult, hogy a kihelyezett szelektív hulladékot egyszerűen még az előtt ellopják, hogy megérkezne a koncessziós társaság gyűjtőautója.
Egy érintett arról számolt be, hogy egy furgon állt meg a házuk előtt, és pillanatok alatt, válogatás nélkül bedobálták az autóba a kukazsákokat. Minden bizonnyal visszaváltható palackokat keresnek, de a szortírozást nem helyben végezték és nem is kis tételben. Az ipari léptékű válogatás után a maradék szemetet – vagy nem egyszer az összeset – elhagyatott erdős területeken szórják ki. Legalábbis erre utal, hogy a települések közösségi oldalain újabban több esetben is jelezték szemétkupacok feltűnését, amelyek láthatóan szelektív hulladékból állnak.
Fóton és Óbudán is megjelentek már a közterületre kidobált kukazsákok, a második kerületi bejelentésben pedig még a zsákoktól épp megszabaduló egyik autó is szerepel.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/10/17/pet-palack-kuka-szelektiv-hulladek-repont-automata-mohu/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!