A Mol a cég napelemparkjához kapcsolódó 40 MWh energiatárolási kapacitású akkumulátoros villamosenergia-tároló rendszert épít fel Tiszaújvárosban, a Mol Petrolkémia területén. A beruházásnak köszönhetően a Mol beléphet a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító (MAVIR) által működtetett rendszerszintű szolgáltatások piacára. A 6,5 milliárd forintból megvalósuló létesítménynek fontos szerepe lesz az országos elektromos hálózat ingadozásainak kiegyensúlyozásában, ugyanis ha a MAVIR a tiszaújvárosi telep fogyasztásának csökkentését kéri, akkor az energiatároló biztosítja a közcélú hálózatról kieső villamosenergia-mennyiséget a termelés fenntartása érdekében. Ha pedig több áram érkezik, akkor ellenkezőleg, töltési üzemmódba kapcsol.
A beruházás fontosságát alátámasztja Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkárának márciusi nyilatkozata, amelyben kifejtette, arra számítanak, hogy 2030-ra 40-50 százalékkal is nagyobb lehet Magyarország áramigénye, így megnő a villamosenergia-hálózatok stratégiai jelentősége, amire fel kell készülni.
A beruházással kapcsolatban sajtótájékoztatót tartott a Mol, amelyen beszédet mondott Lantos Csaba energiaügyi miniszter és Koncz Zsófia országgyűlési képviselő. A készülő beruházás terveit pedig Áldott Zoltán, a Mol Felügyelő Bizottságának elnöke és Császár Péter, az MPK vezérigazgatója mutatta be.
Nemrég jelentettük be, hogy az ország egyik legnagyobb napelemparkját építjük meg Tiszaújvárosban, most pedig együtt ünnepelhetjük, hogy a megújulóenergia-termelés mellé tárolókapacitást is létesítünk
– kezdte beszédét Áldott Zoltán, aki kiemelte, hogy a fejlesztés szervesen illeszkedik a Mol stratégiájába, amely szerint a vállalat fokozatosan növeli megújuló energiaforrásait.

A Mol Felügyelő Bizottságának elnöke szerint az akkumulátoros energiatárolás szerepe egyre fontosabbá válik az energiarendszer stabilizálásában. A szél- és napenergia termelése időjárásfüggő, így az új tárolóegység lehetővé teszi, hogy a megtermelt energiát a megfelelő időben lehessen felhasználni. Ezáltal csökkenthető a fosszilis energiaforrások szükségessége, miközben a rendszer rugalmassága is növekszik.
Hozzátette, hogy a Mol már most is jelentős lépéseket tett a fenntartható energia területén. A vállalat a régió legnagyobb zöldhidrogénüzemét működteti, meghatározó tulajdonrészt szerzett az Alteo vállalatban, és geotermikus energiaforrások kiaknázásán is dolgozik Magyarországon és Horvátországban.
A Mol tervei szerint 2030-ig legalább 1 gigawattórányi energiatároló-kapacitást épít ki. Az új akkumulátoros tároló az energiarendszer gyors változásaira is reagálni tud, így piaci előnyt jelenthet a MAVIR által működtetett rendszerszintű szolgáltatási piacon.
A megújuló energiaforrások hatékony kihasználása kulcsfontosságú a fenntartható fejlődéshez
– zárta beszédét Áldott Zoltán.

Az akkumulátor 7300 borsodi háztartás éves áramfogyasztását fedezi
„Ez a projekt nemcsak a Mol Petrolkémia energiafüggetlenségét növeli, hanem az egész magyar ellátásbiztonságot is erősíti” – hangsúlyozta Császár Péter.
A villamosenergia-tároló 40 megawattórányi kapacitására szemléletes példa, hogy óránként akár Tiszaújváros ipari komplexumának egyötödét-egyhatodát is elláthatná, de ha háztartási szinten nézzük, akkor 7300 borsodi háztartás éves áramfogyasztását tudná fedezni.
A beruházás nemcsak fenntarthatósági szempontból előnyös, hanem gazdaságilag is megtérülő megoldás. Az energiatároló rugalmasan reagál a villamosenergia-piac változásaira: alacsony áramár mellett tölthető, míg csúcsidőszakban, amikor az ár magasabb, a Mol Petrolkémia saját energiaigényének kielégítésére használhatja.
Ezzel a megoldással nemcsak költséget takarítunk meg, hanem hatékonyan és fenntartható módon biztosítani is tudjuk a termelés energiaellátását
– mondta a vezérigazgató.
Az energiatároló-rendszer lehetőséget teremt arra is, hogy a Mol Petrolkémia ügyfelei számára fenntarthatóbb termelést biztosítson. Egyre több partnerük érdeklődik afelől, hogy a gyártásnál felhasznált energia milyen arányban származik megújuló forrásokból, sőt egyes vevők azt is elvárják, hogy a teljes termelési folyamat során kizárólag zöldáramot használjanak.

Hiába termeljük meg a zöldenergiát, ha azt nem tudjuk megfelelően tárolni
Rendkívüli év volt 2022, amikor az ukrajnai háború által okozott energiaválság rávilágított arra, hogy Magyarországnak önálló energiaügyi stratégiára van szüksége
– […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!