„Amikor egy kisgyerek belép a kórházba, egy módosult tudatállapotba kerül, stresszes lesz, fél, rosszul érzi magát. Ennek az oldásában hatalmas szerep jut a bohócdoktoroknak, akik a Bethesdában már 22 éve elterelik a figyelmüket a beavatkozásról, ami az orvosok, ápolók és egyben a szülők helyzetét is könnyebbé teszi” – mondta el Van der Meer Borbála gyermekorvos, aki azt is elárulta: mindig tudják, a kórházban épp merre járnak, mert ott kitör a kacagás. „A gyerekek mentális jóléte pedig a fizikai gyógyulásukhoz is hozzájárul” – húzta alá. Kutatások szerint a nevetés hatására emelkedő endorfin amellett, hogy csillapítja a fájdalmmat, erősíti az immunrendszert.
Beton nem törik meg
A harmincas éveiben jár, színész képzettségű Mangold Roland elmondta, hogy már több mint nyolc éve Beton bohócként lép be a kórterembe, ahol a játékkal szeretné visszaadni a gyerekek erejét. Sokszor nehéz helyzettel találkozik, de amint leveszi a piros orrot, ezt maga mögött hagyja, szavai szerint így tudja folytatni ezt a munkát, amiben jó érzéssel tölti el, ha vidámabbá tudta tenni egy kis beteg napját.
Simon Renáta Pupillaként hat éve ösztönzi táncra azokat a bent fekvőket, akik állapota már engedi ezt, sokszor pedig maguk teszik meg ezt a gitárral pendített dallamokra. „A zene és a tánc nemcsak a legkisebbekre, az idősekre is jó hatással van mentálisan, pozitív érzésekkel tölti el az embereket” – fogalmazott az eredetileg táncművész Renáta, lapunknak elmondta, hogy addig folytatja piros orral Pupillaként, amíg a feladat mögött álló embert nem érintik meg túlságosan a látottak.
Évekig képzik a bohócdoktorokat
Mattyasovszky-Zsolnay Bence, a PIROS ORR Bohócdoktorok Alapítvány ügyvezető igazgatója elmondta, hogy 1996-ban, Mikulás napon jöttek létre, majd csatlakoztak a nemzetközi hálózathoz. Német, osztrák, szlovák vagy lengyel kollégáikhoz hasonlóan többéves képzésen saját szakembereik is részt vesznek. Itt pszichológia, a szociológia, a kommunikáció mellett előadóművészetet és egészségügyi ismereteket is oktatnak. „Sokkal nagyobb tudás van a bohócdoktori vizit mögött, mint az emberek elsőre gondolnak. Készség is kell ahhoz, hogy az ezzel a munkával járó pszichés terheket tudja valaki kezelni” – tette hozzá. Éppen ezért már jelentezéskor leendő kollégáik többnapos meghallgatáson vesznek részt.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2025/03/20/bethesda-korhaz-bohocdoktorok-gyerekek-kezelese/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!