Az Indexen is írtunk arról, hogy korábban Tisza Kálmán volt az a miniszterelnök, aki 1875 októbere és 1890 márciusa között több mint 14 éven és négy hónapon keresztül kormányozta az országot, ezt a rekordot döntötte meg idén október 21-én Orbán Viktor. Békés Márton a mostani és az akkori korszakot hasonlította össze a Demokrata hetilapnak.
„A Tisza-kormányokban – értve alattuk az eddig szóba került Tisza Kálmán-kabineteket, de fiáéit, Tisza Istvánéit is – és a Bethlen-kormányban, valamint Orbán Viktoréban közös, hogy valamilyen nagy nemzeti célrendszer szolgálatába állítva működnek. Változnak a külső feltételek, változnak a belső társadalmi viszonyok, változnak a politikai struktúra eresztékei, de a nemzeti érdek prioritásait nem cseréli le semmi” – vélekedett Békés Márton, hozzátéve: az is közös mintázata a három korszaknak, azaz a magyar történelem fősodrának, hogy egy domináns, hosszú ideig kormányon lévő párt tartja kezében a gyeplőt.
A magyar történelem széles útjára tértünk vissza 2010-től kezdődően. A Nemzeti Együttműködés Rendszere nem kivétel, hanem a norma
– jelentette ki a történész-politológus.
A Demokratának Békés kifejtette: egy korszak jellemzőihez tartozik a hosszú, stabil kormányzás, ennek minimális ideje tíz év, benne több nagy fölénnyel megnyert választással.
Orbán Viktor immár négy kétharmados eredménnyel dicsekedhet, Tisza Kálmán annak idején tizenkét éven belül öt választást nyert, de ebből csak az első volt kétharmad fölötti.
A történész-politikus azt is megjegyezte, hogy mindig van egy meghatározó államférfi, akinek a nevéhez maga a korszak köthető, továbbá a korszaknak feltétele egy nagy célrendszer megalkotása is: Tisza Kálmán korában ez a modern Magyarország kiépítése volt, Bethlen idején a Trianon utáni konszolidáció, ma pedig az ország szuverenitásának a kiteljesítése.
„Végezetül a korszak az utókor emlékezetében, de sokszor már a kortársak körében is sajátos szellemiséggel bír. Idetartozik, hogy nemcsak az országot, de a korszellemet is kormányozni kell! Ez pedig csak a kultúra révén tehető meg; fontos, hogy konszenzusos kulturális bázis jöjjön létre a kormányzás mögött. Ezt nevezem nemzeti maximumnak” – magyarázta Békés Márton.
Visszatérés a helyes vágányra
Kérdésre arra is kitért az interjúban, hogy októberben támadásokat kapott amiatt, mert az M5 Kommentár Klub című műsorában azt mondta, nem jó blokkban van Magyarország, „az észak-atlanti blokk – az értékrendszerünk szerint – nem a mi blokkunk”. Ezt a sajtóban többnyire úgy értelmezték, hogy Magyarországnak nem a NATO-ban, illetve nem a nyugati szövetségi rendszerben van a helye.
A történész-politológus korábban már válaszolt ezekre a vádakra, amelyekből szerinte egy szó sem igaz. Az Indexen írtunk arról, hogy a XXI. Század Intézet egy podcastműsorában miként magyarázta Békés Márton a szövegkörnyezetből kiragadott kijelentést.
A Demokratának most megismételte, hogy a sajtó nem a teljes gondolatmenetét idézte, annak elejét levágták. Békés a lapnak azt mondta, a Kommentár Klub műsorában arról beszélt, hogy
az USA demokrata adminisztrációja befolyása alá vonta az EU-t, közös birodalmi blokkot formált belőle, és Magyarország függetlensége ellen, amely pedig önszántából és helyesen tagja az uniónak és a NATO-nak, lépéseket tesz.
A történész-politológus szerint azonban az Orbán Viktorék által létrehozott Patrióták Európáért frakcióval a brüsszeli elit ellenében hatékony lépéseket […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!