Az elmúlt években sem volt túl sok nyugodt napunk, azonban az idei év különösen eseménydúsra sikerült. Dúlt a háború Ukrajnában és Izraelben, Európai Parlamenti képviselőket választott a kontinensünk, Joe Biden amerikai elnök visszalépett a jelöltségtől, a helyét Kamala Harris vette át, de ez mit sem számított, mert végül megválasztották Donald Trumpot az Egyesült Államok elnökévé. Az év végén ráadásnak káoszba fulladt a romániai elnökválasztás, ahol váratlanul előre tört egy szélsőjobboldali politikus, csak azért, hogy még a második fordulós szavazások alatt eltöröljék az első forduló eredményét orosz befolyásolásra hivatkozva.
Azonban nem kellett feltétlenül külföldre tekintenünk, ha politikai érdekességekre voltunk kíváncsiak, ugyanis az idei év botrányoktól és a Tisza Párttól volt hangos – na meg persze Menczer Tamástól, de róla majd később. Az év elején megbukott Novák Katalin köztársasági elnök és Varga Judit igazságügyi miniszter, 100-150 ezer fős tüntetést szerveztek influenszerek és nap mint nap történt valami a MÁV háza táján, na meg a kórházakban.
A kegyelmi botrány megrázta az országot, valami megtört a korábbi Fidesz-varázsból
– értékelte az év eleji eseményeket Pék Szabolcs, az Iránytű Intézet elemzője, aki szerint új időszámítás kezdődött az idén a magyar politikában.
A politológus hangsúlyozta, hogy bár az influenszer-tüntetés egy jogos közfelháborodást alakított át egy hatalmas eseménnyé, de ez önmagában nem lett volna elég. Kifejtette, hogy Magyarországon a tömegek elsősorban a pártoktól várják a választ, a civil vagy szakszervezeti kezdeményezések pedig idő után kifulladnak, bármennyire nemes is az ügy, amiért kiállnak.
Ha az elégedetlenség nincs becsatornázva egy pártba, ami aztán részt is vesz a választásokon, és valamilyen eredményt elér, akkor a tüntetés önmagában nem sokat ér
– fogalmazott a szakértő, aki szerint az év eleji tüntetés ráadásul nem csak a kegyelmi döntésnek szólt, hanem a gazdasági mutatók gyengülésének is, ugyanis azt már sokan érzik a saját bőrükön is.
A Fidesz hibájából és az elégedetlenségből fakadó lehetőséget látta meg Magyar Péter, aki az elemző szerint olyat ért el, mint előtte még senki Magyarországon: három hónap alatt felépített egy 30 százalékos pártot.
Szlovákiában, Szlovéniában, Bulgáriában, Kelet-közép Európában lehetett már látni ilyen karaktereket, de Magyarországon még nem. Minket a hirtelen, robbanásszerűen felemelkedő politikusok és pártok eddig elkerültek, de ez mindenképpen egy figyelemre méltó eredmény. A kormánytól független közvélemény-kutatók már egy ideje TISZA előnyt jeleznek, kérdés, hogy ennek a folyamatnak hol lehet a vége
– jegyezte meg Pék Szabolcs.
Már a kétezres években bulvárrá vált a magyar politika, most csak szintet léptünk
Magyar Péter feltűnésével, hirtelen megváltozott a politikai kommunikáció hazánkban. Az új ellenzéki erő vezetőjét hangfelvételekkel támadták, amire ő hangfelvételekkel felelt, a magánéletével kapcsolatos kritikákra pedig magánéleti titkokkal reagált. Igazi valóságshow lett a közélet a Tisza Párt vezetőjének a feltűnésével, Pék Szabolcs azonban felhívta a figyelmet arra, hogy a politika elbulvárosodásának folyamata nem 2024-ben kezdődött.
Már a kétezres évek közepén is láthattunk különböző vezető politikusokat bulvárlapok címlapján. Később elkezdte ezt a politika tudatosan használni, hogy elérjenek olyan rétegeket is, akik kevésbé érdeklődnek a közélet iránt
– emlékeztetett Pék Szabolcs.
A hagyományos bulvármédiába is becsempészik a politikát, például a nagyobb nyomtatott bulvárlapokban vagy a metrón ingyenesen osztogatott újságban is megjelennek kormányzati üzenetek, hirdetések két celeb hír közé „rejtve”, így olyanok is szembesülnek a politikával, akiket egyébként ez nem érdekelne.
A politológus kiemelte, hogy a kezdetekhez képest már szintet lépett a politikai marketing, így még az, aki tudatosan próbálja magát távol tartani a politikától sem kerülheti el a politikai hirdetéseket és tartalmakat, ennek egyik fő oka a közösségi média térnyerése. Az ilyen tartalmak választókra gyakorolt hatását kifejezetten jól mutatja Calin Georgescu – rövid életű – sikere Romániában, aki gyakorlatilag képes volt megnyerni az elnökválasztást a hagyományos médiát megkerülve, a TikTokon keresztül. Ugyanilyen technikákkal gyakoroltak hatást a brit […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/12/30/magyar-peter-tisza-part-fidesz-politika-menczer-tamas-bulvar/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!