Kedd délutánra hívott össze tüntetést Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő, egy héttel azután, hogy az Országgyűlés gyorsított eljárásban elfogadta a gyülekezési jog szigorításáról szóló jogszabályt, amely többek között a Pride betiltását is lehetővé teszi.
A tüntetésen felszólalt a Hargitai Miklós író, újságíró, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) egykori elnöke is, aki beszédét azzal kezdte, hogy kihalófélben lévő fajnak nevezte az újságírókat, majd kijelentette, ahhoz, hogy egy országban szabad választásokat lehessen tartani, szabadon tájékozódó polgárok kellenek.
Emiatt, ha azt mondják, hogy 2010 óta nem volt Magyarországon egy szabad választás sem, akkor nem túloznak
– fogalmazott Hargitai Miklós.
A szuverenitásvédelmi intézkedéscsomag szorítana a sajtót fogságban tartó présen
Hargitai Miklós az Index kérdésére kifejtette, hogy az elmúlt években a kormány tudatos stratégiával szorította vissza a független sajtót, amely ennek hatására a 2010-es hatalomváltás óta jelentősen összezsugorodott. Hangsúlyozta, úgy látja, hogy drasztikusan csökkent a média szabadsága és sokszínűsége annak ellenére, hogy a hatályos alkotmány és sajtótörvény mindkettőt, tehát a szabadságot és a sokszínűséget is kiemelt, védendő értéknek tekinti.
Ráadásul a sajtótörvény azt is kimondja, hogy a sajtószabadság kiterjed az államtól független sajtóra is – ennek fényében nem lehet törvényes egy folyamat, amelyben az állam leuralta elérés alapján a közéleti sajtó kétharmadát. Az országos rádiózásból és a megyei lapokból kiszorult minden kormánykritika, a »közmédia« mellett a legnagyobb kereskedelmi tévé és az összes kereskedelmi rádió a Karmelitában szerkesztett híreket sugározza, a három legnagyobb közéleti hírportál közül kettő kormányközeli tulajdonban van. Sokszoros nyomás alatt áll a nem kormánypárti sajtó finanszírozási oldalról is
– részletezte az újságíró.
Azt is kiemelte, hogy a magyar piac legnagyobb hirdetője, az állam a hirdetési kiadásainak 80 százalékát a kormánypárti sajtóban költi el.
Az állam a piaci szereplőkre is nyomást helyez, hogy ne hirdessenek a kormánykritikus sajtóban, ami egyébként szintén törvénytelen
– tette hozzá.
Hargitai Miklós megemlítette azt is, hogy a nyomda és a terjesztés terén a kormányközeli üzleti körök monopolhelyzetben vannak, és ezzel szerinte rendszeresen vissza is élnek.
A szuverenitásvédelminek nevezett intézkedéscsomag ezen a présen szorítana még egyet, elzárva a nem közpénzből élő sajtót egy nem meghatározó mértékű, de a mai helyzetben mégis jelentős finanszírozási lehetőségtől
– jegyezte meg.
Szuverenitásvédelmi törvény
A szuverenitásvédelmi törvényt még tavaly decemberben fogadta el az Országgyűlés. Eszerint a Lánczi Tamás által vezetett Szuverenitásvédelmi Hivatal feladata többek között, hogy feltérképezze és vizsgálja azon szervezeteket, amelyek külföldről származó támogatás felhasználásával megvalósuló tevékenysége befolyást gyakorolhat a választások kimenetelére, illetve amelyek a választói akarat befolyásolására irányuló tevékenységet folytatnak, vagy ilyen tevékenységet támogatnak.
Valamint hogy feltárja és vizsgálja a más állam, valamint külföldi szervezet és természetes személy érdekében végzett érdekképviseleti tevékenységeket, információk manipulálására irányuló és dezinformációs tevékenységeket, továbbá a demokratikus vita, az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységeket.
Magyarok milliói hozzák meg úgy politikai döntéseiket, hogy nincsenek informálva arról, mi történik az országban
Hargitai Miklós kifejtette, amikor beszédében úgy fogalmazott, hogy szerinte nem túlzást azt állítani, hogy 2010 óta nem volt szabad választás Magyarországon, akkor kifejezetten a tájékoztatás szabadságának korlátozására gondolt. Ugyanis szerinte egy szabad választás alapfeltétele a szabadon tájékozódó, a politikai alternatívákat ismerő, tájékozottan döntő állampolgár.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!