2025. február 5., szerdaMa Ágota napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 406,00 Ft | USD: 390,00 Ft | CHF: 432,00 Ft
2025.02.05. Ágota Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 406,00 Ft | USD: 390,00 Ft | CHF: 432,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Ez a két fordulópont lehetett a Fidesz életében a Nyugattal kapcsolatban

Hirdetés

Ez a két fordulópont lehetett a Fidesz életében a Nyugattal kapcsolatban

A konferencia első felében Paár Ádám főmunkatárs bemutatta a Méltányosság Politikai fejlődés című magazinját, amely Európa alapító atyáival foglalkozik, valamint Kiss Róbert és Zsiga Bulcsú prezentálta a Mélyfúrás kiadványt, középpontban az amerikai demokrácia állapotával.

„Ha elpoposodik a szakma, akkor szeretnénk a rétegzenét is képviselni”

Az első panelbeszélgetés résztvevői Novák Zoltán projektigazgató, Lakatos Júlia stratégiai igazgató, valamint Rajnai Gergely vezető elemző voltak.

Novák Zoltán a beszélgetés elején úgy vélekedett, hogy a jobboldal Nyugatképében megvoltak a csírái annak, amit most látunk kiteljesedni a szuverenitásközpontú gondolkodásban, de akkor azok még csak kis magvak voltak. Lassú folyamat, mire a nyugat, az EU és a Fidesz viszonyában kialakult a mostani kormánypárti álláspont.

Hirdetés

Novák Zoltán arra emlékeztetett, mindig két részre szakadt a történelemben Magyarország, az egyik oldal azt mondta, hogy a saját utunkat kell járni, a másik azt, hogy a helyes út az, ha a világ fejlettebb részéhez próbálunk kapcsolódni. Két fordulópontot említett a Fidesznél:

  • Az őszödi beszéd. Novák Zoltán úgy látja, a Fidesznél komoly bizalomvesztést okozott a Nyugattal kapcsolatban az, hogy az őszödi beszéd és a rendőrattak után elnézők voltak.
  • A 2010-es hatalomátvétel után Orbán Viktor Brüsszelbe utazott és moratóriumot kért a túlzottdeficit-eljárással kapcsolatban, de elutasították.

A Méltányosság projektigazgatója arra is kitért, hogy 2004-ben megtörtént az uniós csatlakozásunk, de később nem történt csoda. Novák Zoltán megjegyezte, a Nyugat is komoly hibát vétett, az első és második demokratizálódási hullámnál komoly hangsúlyt fektetett arra, hogy anyagilag és szellemileg is biztosítsa azt, ami szükséges egy demokratikus államhoz, viszont a harmadik hullámnál, amelynek Magyarország is a részese volt, már nem biztosította.

Lakatos Júlia 2024. december 4-én

Lakatos Júlia 2024. december 4-én

Fotó: Papajcsik Péter / Index

Lakatos Júlia azzal szállt be a beszélgetésbe, hogy érzik, megváltozott a politikai elemzés, a közhangulat, a minőség és a stílus Magyarországon. Azt is elárulta, hogy sok újságíró kereste Menczer Tamás és Magyar Péter csörtéjével kapcsolatban, de visszautasította ezeket a felkéréseket. Lakatos Júlia úgy látja, vannak más típusú kérdések is, amelyekkel foglalkozni kell, és ők nem a kommentátori szinten szeretnének megragadni.

Ha elpoposodik a szakma, akkor szeretnénk a rétegzenét is képviselni

– hozott egy zenei hasonlatot Lakatos Júlia, hozzátéve: szeretnék, hogy tágabb, elméleti kérdésekkel is tudjanak foglalkozni.

Rajnai Gergely rámutatott, hogy a demokráciáról való felfogás már az Egyesült Államokban is megváltozott, és bár lehet arról beszélni, hogy Orbán Viktor mit csinált Magyarországon, de akkor meg kell magyarázni az amerikai, a holland, a francia vagy az olasz példákat is. Az elemző arra hívta fel a figyelmet, hogy a ’90-es években le akartuk másolni a hidegháború nyugatját, de épp akkor kezdődött egy új korszak, mi pedig az eggyel korábbit próbáltuk megvalósítani, amihez segítség nem érkezett, és talán a magyar elit sem tett meg mindent annak érdekében, hogy lefektesse az alapokat.

Rajnai Gergely azt is megemlítette, hogy a magyar társadalom történeti tapasztalata a Kádár-korszak, a Horthy-korszak és a dualizmus, ezekben pedig rövidebb időszakokat leszámítva nem volt sok párt. A magyar társadalom 1990 után, például 1994-ben és 2010-ben is azt mondta, hogy erős pártra van szükség, stabil kormányzóképességgel.

Hiába van az elit részéről vágy arra, hogy sok párt legyen, ha a társadalom azt szeretné, hogy egy erős párt stabilan vezessen

– húzta alá Rajnai Gergely, hozzátéve: a Fidesz, és előtte az MSZP is felismerte ezt a társadalmi igényt. Nem arról van szó, hogy a Fidesz intézményekkel és tettekkel átformálta az egész gondolkodást, hanem eleve létezett egy ilyen igény, történelmi múlttal és nemzetközi kontextussal.

Megsemmisítővé vált a politika?

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/12/05/fidesz-liberalis-demokracia-elemzes-meltanyossag-politikaelemzo-kozpont/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Vádat emeltek egy férfi ellen, aki riasztópisztollyal próbált kirabolni egy budapesti autószalont

Vádat emelt a Fővárosi Főügyészség az 53 éves férfi ellen, aki riasztópisztollyal fenyegetőzve megpróbált kirabolni …