Ingerült és aggódó mezőfalvaiak hívták meg az Indexet a helyi önkormányzat képviselő-testületének ülésére, amelyet szeptember 4-én tartottak meg. A helyiek azért akartak felszólalni, mert két céghez, a Sittara Kft.-hez és a Pannonia Bio Zrt.-hez köthető fermentlétárolók miatt a településen már hetek óta elképesztően bűz terjeng, ami súlyosan rontja a helyiek életminőségét.
Az ablakokat gyakorlatilag lehetetlen kinyitni a szagok miatt reggel vagy este, amikor még hűvös van, így a napi szellőztetés szinte lehetetlenné vált
– mondta Darabos Richárd, egy mezőfalvai lakos, aki elárulta, a cégek nem szolgáltattak megfelelő tájékoztatást tevékenységükről a helyieknek – a témában csak egy rövid cikk jelent meg a helyi lapban tájékoztatás gyanánt –, akik így az önkormányzathoz fordultak, és megtudták, a testületi ülésen szóba kerül a két cég által okozott probléma, sőt a Sittara Kft. jogtanácsosa és egyik vezetője, valamint a projekt tervezője is ott lesz az eseményen.
A problémák a községben az utóbbi hónapokban kezdődtek, amikor Mezőfalvától néhány kilométerre három hatalmas medencét, úgynevezett lagúnát ástak ki kierjedt fermentlé tárolására. Ez az anyag a biogáz előállítása közben, a biomassza erjesztésekor keletkező melléktermékből készül – esetünkben a helyben előállított kukorica és árpa rostból –, amely tápanyagként a talajba kerülve a talajt az istállótrágyánál is jobban tudja szerves-anyagokban gazdagítani, így az ezzel való trágyázás nemcsak a terméshozamokat fokozza, hanem a talajok kémiai, mikrobiológiai tulajdonságait is javítja. Ebből az anyagból – a klasszikus műtrágyákhoz hasonlóan – ammónia szabadul fel, ezért lezárt tárolókban, vagy megfelelő eljárással kezelve a már előbb említett lagúnákban helyezik el a felhasználásig.
A lagúnák lényegében nagy földbe vájt gödrök, amelyeket különleges technológiával létrehozott tófóliával bélelnek ki, majd kissé megemelt földfallal veszik körbe. Ezek kialakításához nincs szükség külön környezetvédelmi engedélyre, viszont monitoring kutakat vagy szenzorokat kell melléjük telepíteni, amelyek segítségével a környezetvédelmi hatóság tudja ellenőrizni, hogy szivárog-e a tároló vagy sem. Az építésügyi hatóság csak ezeknek a terven való feltüntetésével adja ki az engedélyt a lagúna létrehozására.
A nyílt, fólia nélküli tárolókat már egyáltalán nem engedélyezik
– tette hozzá az Indexnek nyilatkozó, névtelenséget kérő vállalkozó, aki foglalkozik ilyen tárolók kialakításával.
Alapesetben a fermentlé környezeti szagterhelése kisebb, mint a klasszikus trágyáé, erről írnak a témában megjelent egyetlen cikkben is, mely szerint „a fermentlé nagyon korlátozott – mezőgazdaságban megszokott – illattal rendelkezik, mivel kizárólag növényi eredetű, s a tározókban nagy felületen kérgesedik (szárad), ezért sem kellemetlen a szaga”. Azonban ez csak akkor igaz, ha megfelelően van kezelve a termék, ellenkezőesetben viszont megnövekedik az anyag ammónia és hidrogén-szulfid kibocsátása, amely a mezőfalvaiak számára súlyos következményekkel jár. A fermentlé előállítását a Pannonia Bio Zrt. végzi, míg a nem veszélyes ipari hulladék tárolásáért és terítéséért feladatáért az elsősorban burgonyatermesztéssel foglalkozó Sittara Kft. felel.
Lezárt utak és kiürített tárolók
A lagúnákhoz vezető utat szeptember 1-jén sorompóval lezárták, így azt megközelíteni csak a terület tulajdonosa, a Sittara Kft. engedélyével lehet. A helyiek szerint a tárolókat meglepő módon pont a testületi ülés előtt csapolták le, később a cég képviselőitől viszont megtudtuk, hogy ennek oka az volt, hogy augusztus végére, szeptember elejére volt beidőzítve a próbaterítés. A helyiek ennek ellenére arra gyanakszanak, hogy a testületi ülés miatt lett kiterítve a fermentlé, ugyanis szerintük nem tesz jót a földnek, ha ilyen aszályban megbolygatják azt.
A birtokunkba kerültek fényképek a tározókról, viszont a Sittara Kft. megtiltotta azok felhasználását (sőt jogi lépéseket tesznek, ha a korábban készült és az interneten megosztott képeket nem törlik a helyiek), viszont az ürítésről készült egy felvétel, amelyet meg tudunk mutatni, ugyanis a Petya AgroTv nevű Facebook-oldal közzétett egy videót, amelyben bemutatják – az ügyhöz egyébként nem kötődő, csak a fermentlé terítésében érdekelt – Birkás Agrár csapatának munkáját, amelyben feltűnnek a mezőfalvai tározók.
Az engedélyek rendben vannak, de csaknem 5000 ember szenved a szag miatt
A nagyközség honlapján is megtalálható meghívó alapján a következő napirendi pontokat érintették az ülésen:
- Tájékoztató a 2024. I. félévi gazdálkodásról és javaslat a 2024. évi költségvetési rendelet I. félévi módosítására.
- A gazdasági szervezettel nem rendelkező Mezőfalvai Tündérkert Óvoda és a Mezőfalvai Polgármesteri Hivatal mint önálló gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési szerv közötti munkamegosztás és felelősségvállalás rendjéről szóló megállapodás jóváhagyása.
- Beszámoló a Mezőfalvai Tündérkert Óvoda 2023/2024. nevelési évéről.
- Tájékoztató a Petőfi Sándor Általános Iskola és Alapfokú művészeti Iskola 2023/2024. tanévéről.
- Beszámoló a Szociális Intézmény és Manókuckó Bölcsőde munkájáról.
- Javaslat a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer 2025. évi pályázati fordulójához történő csatlakozásra, pályázat kiírására.
- Javaslat a közterület-használatra vonatkozó önkormányzati rendelet felülvizsgálata keretében új rendelet megalkotására.
- Javaslat a szociális célú tüzelőanyag támogatás jogosultsági feltételeiről szóló önkormányzati rendelet megalkotására.
- Egyebek.
Nem nehéz észrevenni, hogy a felsorolt napirendi pontok között nem szerepelt a bűzlő probléma, ugyanis azt az „egyebek” napirendi pont alatt vitatták meg, így csak a helyiek nyomozásának köszönhető, hogy értesülhettünk arról, az önkormányzat megvitatja a helyzetet.
Már jóval a testületi ülés kezdete előtt a település méretéhez képest nagy tömeg gyűlt össze, a jelenlévő nagyjából 75 fő be sem fért az ülésnek otthont adó terembe, de többségük megvárta a bő órát, mire sorra került a bűzös probléma.
A cégtől jelen volt Illés Tibor, a Sittara Kft. üzemvezetője, Szász Péter, a lagúnákkal kapcsolatos projektmenedzsere és Tóth Tibor, a vállalatcsoport jogtanácsosa. Utóbbi indította az „egyebek” napirendi pont megtárgyalását.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/09/05/buz-mezofalva-tragya-fermentle-sittara-kft.-agrar-mezo-szag/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!