2025. január 15., szerdaMa Lóránt napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 412,00 Ft | USD: 401,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
2025.01.15. Lóránt Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 412,00 Ft | USD: 401,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Az erős dohányosoknak életmentő lehet a tüdőszűrés

Hirdetés

Az erős dohányosoknak életmentő lehet a tüdőszűrés

A tüdőszűrést Magyarországon a tbc felszámolására vezették be, ami a 20. század elején hazánkban követelte az egyik legtöbb halálos áldozatot Európában. Annak idején hazánkban tuberkulózis baktériummal a lakosság 80 százaléka megfertőződött, a halálesetek 25 százaléka emiatt következett be. A rossz szociális körülmények között terjedő betegséggel még az 50-es években is ötvenezren fertőződtek meg, amibe tízezren bele is haltak. A kórokozó elleni BCG védőoltás az első, amit itthon 1953 óta minden újszülött megkap még a kórházban. Jó ideje gyógyszeres kezelés is rendelkezésre áll a betegek részére, ami hosszú ideig tartó antibiotikum-terápiával lehetséges. Ennek következtében az egykor külföldön magyar kórnak nevezett rettegett betegség azonban már nálunk is ritkának számít.

Ma a tüdőrák veszélyesebb, évente kilencezer magyart vesztünk el emiatt. A  korai stádiumban lévő daganatot mellkas CT-vel azonban fel lehet fedezni. A rizikócsoportba tartozó 50 év feletti erős dohányosoknak ajánlják, mivel az estetek 80-90 százalékában ehhez köthető a betegség kialakulása. Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben térítésmentesen elvégzik a vizsgálatot, Horváth Ildikó tudományos és oktatási igazgató ismertette a részleteket.

Miért törölték el a kötelező tüdőszűrést?

Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben évtizedek óta mellkasröntgennel szűrték elsősorban a tuberkulózisos betegeket, de a vizsgálat más elváltozásokat is ki tud mutatni. Az intézmény tudományos és oktatási igazgatójának Horváth Ildikónak tájékoztatása szerint a képalkotóval látható a szív esetleges megnagyobbodása, vagy olyan árnyék a tüdőállományában, ami felvetheti tüdőrák gyanúját.

Hirdetés

A tüdőszűrés korábban olyan térségekben rendelték el, ahol 100 ezer lakosra vetítve meghaladta a 25-öt a tbc-sek száma. Az újszülöttkori oltások bevezetése utáni évtizedekben az esetszámok radikális csökkenésnek indultak, tíz éve az új fertőzöttek száma ezer alá csökkent, így

2014. március 31. után megszüntették a tömeges szűrővizsgálatot. Tavaly a KSH adatai szerint 329 embernél mutatták ki a tuberkulózis baktérium jelenlétét.

Már csak a tbc-fertőzés rizikócsoportoknál kötelező évente egy alkalommal a vizsgálat: a hajléktalanok, és ellátásukban segítő önkéntesek, szociális munkások; fogvatartottakkal, befogadóállomáson dolgozók; az egészségügyi intézmények patológiai, sürgősségi osztályán, mikrobiológiai laboratóriumokban és tüdőgondozókban munkát végző alkalmazottak számára.

Továbbá minden 40 év feletti jogosult évente egyszer állapotfelmérési, kiemelési célból a térítésmentes tüdőszűrésre

– ismertette a pulmonológus, hozzátéve: előfordulhat, hogy felmerül a tüdőrák gyanúja.

Akár negyedével csökkenhet a halálozás

A tudományos igazgató elmondta, hogy ennek kimutatására a nagyobb felbontású CT (computer tomográfia) alkalmas, amit ma már alacsony dózisú (low-dose) LDCT képalkotóval végeznek, így kisebb sugárterheléssel elvégezhető a vizsgálat. Ezt már számos európai országban és az Egyesült Államokban is használják a népegészségügyi célú szűrővizsgálatok során a tüdőrák korai felismerésére. A tudományos igazgató rámutatott: elsőként egy amerikai tanulmány igazolta, hogy a röntgenhez képest az LDCT vizsgálattal szűrteknél 20-25 százalékkal kisebb volt a tüdőrák miatti halálozás. Az európai NELSON vizsgálat pedig főként a nőknél hozott még jobb eredményeket a tüdőrák okozta halálozás csökkenésében.

Ez a két nagy nemzetközi vizsgálat tehát kiváló alapot szolgáltat arra, hogy a jelenlegi méhnyak-, emlő- és vastagbélrákszűrés mellé bekerüljön a tüdőrák korai kiemelésére végzett szűrés is

– értékelte Horváth Ildikó.

Az erős dohányosok veszélyeztetettek

Horváth Ildikó kiemelte, mivel a megbetegedés 80-90-ért a dohányzás felelős, a tüdődaganat szempontjából rizikócsoportnak számító korábbi vagy jelenlegi erős dohányos 50-75 év közötti személyeknek a Korányi Intézetben térítésmentesen igénybe vehető a vizsgálat. 

Erős dohányosnak az számít, aki már 20 „csomagév” cigarettát elszívott, azaz napi egy csomag cigarettát szívott el 20 éven át, vagy napi két csomag […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/08/12/tudoszures-tbc-tudorak-dohanyzas-onkologia/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Megszólalt a kegyelmi ügyről Varga Judit elődje

Trócsányi László a Mandinernek adott interjújában kijelentette, hogy „a Patrióták megjelenése ma már markáns jelenség az …