Az ADHD (attention deficit hyperactivity disorder), azaz a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar minél pontosabb megismerése céljából az MTA Lendület Fejlődéstani és Transzlációs Idegtudomány Kutatócsoportja több mint 300 gyerek és tinédzser bevonásával folytat vizsgálatot.
Az ADHD egy idegrendszeri fejlődési rendellenesség, amelynek magtünetei: a figyelemzavar, a hiperaktivitás és az impulzivitás, kísérő tünete pedig többek között a gyenge impulzuskontroll.
Genetikai és környezeti hatások alakítják ki
„A kutatás azt vizsgálja, hogy a fiatalok körében mik jelzik majd, hogy a serdülők közül kik fognak évekkel később valószínűbben az ADHD szempontjából különösen releváns problémás viselkedésformákat mutatni” – magyarázta az Indexnek Bunford Nóra, a kutatócsoport vezetője. A szakemberek a genetikai és az elektrofiziológiai vizsgálatok mellett megfigyelik a gyerekek viselkedési formáit, valamint a velük készített interjúkban az úgynevezett „önbevallási szintet” is mérik.
Az USA-ban végzett pszichológusnő elárulta, hogy a releváns viselkedésformák esetén mérik az agressziót, a bűnözési hajlandóságot, a különböző kockázatos attitűdöket és magatartásformákat.
A mai tudásunk szerint az ADHD kialakulása több gén kölcsönhatásának és a környezeti tényezők együttes hatásának az eredménye. Külső tényező lehet például az életmód vagy különböző környezeti hatások, amelyek fontos szerepet játszanak a rendellenesség kialakulásában
– magyarázta a kutatócsoport vezetője.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!