A megemelt tranzakciós illeték súlyos versenyhátrányba hozza a hazai bankokat az olyan fintechcégekkel szemben, mint amilyen a Revolut, ahol a felhasználókat nem sújtja ilyen költség – mondta Bencsik László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese az Indexnek.
„Ugyanis míg a külföldi fintechcégek és nemzetközi bankok könnyebben ki tudják kerülni ezt a terhet, addig a magyar tulajdonú bankok számára ez egyre komolyabb versenyhátrány. Bár a Revolut is fizet pénzügyi tranzakciós illetéket a hazai költségvetésbe – ennek mértékét nem tudjuk –, azt nem hárítják át a fogyasztókra, ez pedig versenyelőnyt jelent számukra” – fejtette ki Bencsik.
Hozzátette, hogy bár a fintechszolgáltatások vonzónak tűnhetnek az olcsóságuk miatt, a felügyeleti kontroll hiánya komoly kockázatokat rejt mind egyéni, mind rendszerszinten.
A kormány tranzakciós illeték emelésről szóló döntése szerint idén augusztus elsejétől a korábbi 0,3 százalék helyett 0,45 százalékos tranzakciós illeték terheli az átutalásokat, és 0,6 százalék helyett 0,9 százalék az illeték a készpénzfelvételi tranzakciók után. A kabinet év végéig tiltotta meg a bankoknak, hogy a lakossági ügyfelekre hárítsák az illetékemelést, az OTP pedig már be is jelentette, hogy a januártól emeli a díjakat.
Bencsik erről az Indexnek azt mondta, az emelés után havi 300 forinttal fog megnőni a bankolási költségük a tipikus OTP-ügyfeleknek, de számos kedvezménnyel igyekeznek tompítani az emelés hatását: ilyen lesz az elektronikus utalási kedvezmény és a külföldi ingyenes készpénzfelvétel is.
Péntek hajnalban jelent meg az OTP harmadik negyedéves beszámolója. E szerint a bank 676 milliárd forintos bevétellel zárta a harmadik negyedévet, a működési eredménye 416 milliárd forint lett, konszolidált, adózott eredménye pedig 319 milliárd forint. A nyereség 2023 harmadik negyedévéhez képest 13 százalékkal nőtt, az idei második negyedévhez képest 19 százalékkal.
Bencsik ezt pénteki sajtótájékoztatóján úgy kommentálta, hogy az OTP „kiváló eredményeket ért el”. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a csoport eredményének közel 70 százaléka továbbra is a külföldi leánybankoktól származik.
(Nyitóképünkön Bencsik László és Csányi Sándor.)