Túlzás nélkül fordulóponthoz érkeztek a hazai háztartási méretű napelemes kiserőművekkel rendelkezők, miután szombaton hivatalosan is elindult az első hazai aggregátorcég, amely piaci áron veszi át a hmke-k által termelt többletáramot. A PentaSun Kft. azt ígéri, hogy az áramtőzsdén, piaci áron értékesíti a vele szerződők többlettermelését.
Az új konstrukció révén a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) tulajdonosai az általuk megtermelt és a hálózatba betáplált villamos energiát a jelenlegi 5 forint helyett akár 15 forintos áron értékesíthetik
– írták a HVG-nek hétfőn megküldött közleményükben. Ezzel számottevően javulhat a bruttó elszámolásba kerülő kisebb napelemes rendszerek megtérülése. Mint a közleményben írják, “az új elszámolási rendszer különösen azoknak kedvez, akik 2015 előtt vagy 2023 után telepítették napelemes rendszereiket, mivel ők kiesnek a szaldó elszámolásból, vagy már eleve bruttó elszámolásban vannak”. A cég alapítója a HVG kérdésre korábban úgy becsülte, idén közel 30 ezer potenciális ügyfél kerülhet ki közülük.

Ennyien kénytelenek átállni a bruttó elszámolásra (amikor nem a hálózatba betáplált és onnan vételezett áramkilowattok különbsége, hanem a fel- és letöltött kilowattok árának különbsége alapján számolnak el, és utóbbi esetben a betáplált áramért kínált 5 forintos hivatalos átvételi ár áll a vételezett áram legalább 35 forintos árával szemben). A napelemes rendszerek megtérülése a bruttó rendszer bevezetésének felmerülése óta folyamatosan napirenden van, erről itt olvashat részletesebben.
A cég, a hasonló területen mozgó Powex Kft.-vel együttműködve indítja el a szolgáltatását, amiről szerénytelenül csak annyit írnak, hogy
történelmet ír a magyar energiapiacon,
ami egyébként igaz. Ez valóban az első alkalom, hogy egy háztartási napelemes rendszerrel rendelkező magánszemély piaci áron az áramtőzsdén, a HUPX DAM-on (Day-Ahead Market – Másnapi Piac) értékesítheti többlettermelését egy aggregátorcégen keresztül.
Az az új modell, mint írták, “nemcsak a háztartások, vállalkozások és intézmények számára nyit kedvező lehetőségeket a napenergia kihasználására, hanem hozzájárul a magyarországi zöldenergia-piac fejlődéséhez is”. Vagyis kedvet kaphatnak az ilyen beruházásban gondolkodók, és feléledhet a lakossági napelemes piac, amit előbb a 2021-ben indult előző – sokak számára máig le nem zárult, eredetileg önerő nélküli, és sok-sok sebből vérző – pályázat, majd 2022, az energiaválság éve pörgetett üveghangig – hogy aztán kormány az év októberi satuféke és a bruttó elszámolási rendszerre átállás, majd az Építési és Közlekedési Minisztérium tiltásai nyomán az összeomlás szélére jusson. A piacot egy újabb pályázattal igyekezett valahogy lélegeztetőgépen tartani, ami viszont idén év elején kifutott.
Kik csatlakozhatnak?
Azok a HMKE-tulajdonosok, akik
- bruttó elszámolásban vannak,
- rendelkeznek okosmérővel,
- adószámmal és
- érvényes hálózathasználati szerződéssel.
Az új elszámolási rendszer az első elosztói visszaigazolásokat követően 2025. március 1-jével indult el, vagyis mostantól bármikor csatlakozhat a fentiek közül bárki, aki szeretne.
Mennyi lesz az annyi?
A háromszoros átvételi árnál meg kell jegyezni először is, hogy ez a “nettó” ár, vagyis már a 40 százalékos megbízási díj levonása utáni érték, de fontos az “akár” kifejezés is. Amikor az alapítót korábban erről kérdeztük, jelezte, senkinek nem garantál fix árat, de előzetes elemzésük azt mutatta, hogy lehetséges ilyen eredményt elérni. Az ezt megalapozó elemzés a 2023-as árampiaci mozgásokon alapult, egy, az alapító otthonára felszerelt 10 kW-os rendszer óránkénti termelési adataival. Az elért eredmény ugyanakkor nagyban függhet attól is, hogy ki melyik napszakban tölt fel a hálózatba, milyenek lesznek az aktuális egységárak, és milyen gyakran fordul elő negatív áramár, ami az utóbbi időszakban egyre többször alakul ki.
A PentaSunról először tavaly októberben írtunk, a cég bejelentését akkor még kétségek övezték, ám Boczkó Tamás, a cég alapítója ezeket utóbb tisztázta a HVG-nek, később pedig el is árulta, pontosan mikor szándékoznak indulni. Akkor úgy volt, hogy február elején, ami nyomán meg is írtuk, hogy a hozzájuk csatlakozók március 15. után kaphatják kézhez először a piaci árat saját többlettermelésükért, de a most bejelentett március 1-i indulás egy hónapos késedelmet jelent. Információink szerint lassabban valósultak meg az adminisztrációhoz szükséges feltételek, ez okozta a csúszást. Ennél fogva
először április második felében csenghet majd a kassza a csatlakozóknál.