2025. június 19., csütörtökMa Gyárfás napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 403,00 Ft | USD: 351,00 Ft | CHF: 429,00 Ft
2025.06.19. Gyárfás Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 403,00 Ft | USD: 351,00 Ft | CHF: 429,00 Ft
Kezdőlap / Tudomány / Túlélőcsomag vizsgázóknak: a pszichológus szerint ez működik igazán

Hirdetés

Túlélőcsomag vizsgázóknak: a pszichológus szerint ez működik igazán

A lelki egyensúly megőrzéséhez különösen fontos ebben az időszakban a tudatos tanulás, az átgondolt időbeosztás, illetve a napi vagy heti feladatok világos megtervezése. A stressz – így a vizsgadrukk is – természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, ugyanakkor jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai és pszichés jóllétét.

A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket.

Mit okoz a stressz?

„Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus a Semmelweis Egyetem oldalán megjelent cikkben.

Hirdetés

Mint mondta, a stresszhelyzet összetett élettani reakciókat vált ki, ilyen például a fokozott éberség, a gyorsabb gondolkodás vagy cselekvés, ezek azonban az előnyünkre is válhatnak. A vizsga közbeni erős szívdobogás, kapkodó légzés vagy izzadás kellemetlen, de természetes jelenség.

A problémák főként akkor jelentkeznek, ha a ránk váró feladatokat túl nehéznek, megoldhatatlannak érezzük, és ezeket félelmekkel társítjuk, így saját magunk generáljuk a szorongást

– mondja Cserép Melinda, hozzátéve, ez egyben jó hír is, hiszen a feszültség csökkentésének lehetősége is nagyrészt a mi kezünkben van.

A stressz megelőzésének és kezelésének egyik legfontosabb eleme a tudatos, időben megkezdett felkészülés. Nem érdemes az utolsó napokra hagyni a tanulást, érdemes előre megtervezett napirend szerint haladni. A rendszeres alvás (napi 7-8 óra), a kiegyensúlyozott táplálkozás és a tudatos pihenés kiemelt szerepet kap a testi-lelki egyensúly megőrzésében. Fontos a mindennapi mozgás is.

A könnyedén elsajátítható légzőgyakorlatok nyugtató hatásúak:

az elnyújtott kilégzés […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/tudomany/2025/06/02/stressz-szorongas-semmelweis-egyetem-szakpszichologus/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Rejtélyes jeleket fogtak az Antarktiszon, a tudósok is tanácstalanok

Egy, a Penn State Egyetem kutatóinak részvételével működő nemzetközi csapat olyan rádióimpulzusokat fogott, amelyek a …