A Nasa Cassini űrszondája több mint tíz éven keresztül, 2004 és 2017 között keringett a Szaturnusz körül, aminek köszönhetően elképesztő mennyiségű információt szerezhettünk a gázóriásról. Az akkor beérkezett adatokat a bolygóval foglalkozó csillagászok azóta is folyamatosan elemzik, idén májusban pedig három új tanulmány is napvilágot látott, melyek egyaránt azt állítják, hogy a Szaturnusz gyűrűi csillagászati szempontból rendkívül fiatalok lehetnek, így azok biztosan nem a bolygóval egy időben keletkeztek, írja a CNN.
Egyértelmű következtetésünk, hogy a Szaturnusz gyűrűi csillagászati mércével mérve rendkívül fiatalok lehetnek, mindössze néhány százmillió évesek. Ha megnézzük a Szaturnusz felépítését, más utalások is vannak arra, hogy valami drámai történt ott az elmúlt néhány százmillió évben, melyeknek tanulmányozása rendkívül izgalmas folyamat
– mondta Richard Durisen, az Indianai Egyetem emeritus csillagászprofesszora – illetve a korábban említett három tanulmány közül kettőnek a szerzője –, egy nyilatkozatban, később hozzátéve, hogy valószínűnek tartja, az általunk ismert hét gyűrű még akkor is formálódott, amikor még a dinoszauruszok uralták a Földet.

Mindent a Cassininek köszönhetünk
Mint ismeretes, a Szaturnusz gyűrűi nagyrészt jégből állnak, és csak egy kis százalékuk tartozik az űrben szétesett aszteroida-töredékek és mikrometeoroidák által létrehozott kőzetporhoz. A homokszemcsékhez hasonló darabok a Szaturnusz gyűrűiben […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2023/05/28/szaturnusz-gyuru-cassini-urszonda-bolygo-naprendszer/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!