2024. szeptember 15., vasárnapMa Enikő napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 395,00 Ft | USD: 356,00 Ft | CHF: 420,00 Ft
2024.09.15. Enikő Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 395,00 Ft | USD: 356,00 Ft | CHF: 420,00 Ft
Kezdőlap / Tudomány / Súlyos betegségeket okozhat a csodadiéta

Hirdetés

Súlyos betegségeket okozhat a csodadiéta

Az ádáz fogyókúrázok közül sokan felfedezték már maguknak a ketogén diétát, ami alacsony szénhidrát- és magas zsírtartalmú étrend. De egy újabb kutatás, amit a Bathi Egyetem tudóscsoportja végzett, komoly kérdéseket vet fel a fogyókúrával kapcsolatban.

A ketogén diétát eredetileg az epilepsziásoknak dolgozták ki a rohamok megelőzése vagy csökkentése érdekében, mert befolyásolja az agy anyagcseréjét. A ketontestek kémiai szerkezete hasonló egy ingerületátvivő vegyülethez (GABA), amelyből az epilepsziásoknak csak kevés van, és a ketontestek görcsgátló hatással is bírnak. A ketogén diéta hatására megemelkedik az ingerületátvivő vegyületek szintje az agyvízben, ezért is ajánlják az epilepsziásoknak, de csak két évig.

Alapja a magas zsírtartalmú és alacsony szénhidrát-összetételű táplálkozás, és ez tényleg súlyvesztéshez vezet, de sajnos mást is okoz, úgyhogy érdemes óvatosan bánni vele. Működése során a szervezet a zsírokból nyer energiát, ketontestek képződnek és megjelenhet a ketózis, mikor a zsírok bontása során keletkező szabad zsírsavakból és a máj által előállított ketontestekből képez energiát a test. Mivel nincs szénhidrát, az agyszövet a zsírokból nyer energiát. De eddig is sejtették, hogy rengeteg mellékhatása lehet, a magas koleszterinszinttől elkezdve a trombózis, a stroke, az infarktus és 2-es típusú cukorbetegség emelkedő kockázatáig. 

Hirdetés

Rossz koleszterin, rossz zsír

Egy 12 héten át tartó vizsgálatban azt találták, a keto-diéta növeli a koleszterinszintet, és az apolipoprotein B szintjét is, ami az artériákban megjelenő plakkokért felelős fehérje. Ezek az enzimek a táplálékokból felszabaduló zsírokat szállítják a belektől a különféle szervek felé. Az ApoB az LDL-koleszterin, vagyis a rossz koleszterin felszínén helyezkedik el, annak transzportjában vesz részt. 

A vizsgálatok szerint a ketogén étkezés növeli a vérben a kedvezőtlen zsírok szintjét, és ha ez tartós, akkor hajlamosíthat a szívbetegségekre és a szélütés kockázatát is növelheti. Egy másik felfedezés a bél mikrobiom összetételének megváltozása volt, mert a ditéta következtében a jótékony baktériumok száma csökkent. Ezek a baktériumok a probiotikumokban találhatók, B-vitaminokat termelnek, gátolják a kórokozók szaporodását és csökkentik a koleszterinszintet.

A diéta körülbelül napi 15 grammra csökkentette a rostbevitelt, ami az ajánlott bevitelnek körülbelül a fele.

Ha csökken a jótékony bifidobaktériumok száma, akkor megjelennek az emésztési rendellenességek, például az irritábilis bélszindróma és az immunrendszer is gyengül. A ketogén diétáról azt is megállapították, hogy csökkenti a glükóz toleranciát, így a szervezet nehezebben dolgozza fel a szénhidrátokat. Csökkenti az éhgyomor glükózszintjét, de azt a képességet is, hogy a szervezet ügyesen kezelje az étkezésből származó cukrokat. Ez az inzulinrezisztencia hosszú távon növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

Nagyobb súlyvesztés, de milyen […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/08/09/ketogen-dieta-koleszterin-szint-epilepszia-rost/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Két geomágneses vihar is eléri a Földet a héten

Csütörtök reggel egy eddig még nem regisztrált napfolt régió egy X1,3-as osztályú napkitörést lövellt ki. …