Az üstökös sziklából és jégből álló fényes csillagnak tűnik az éjszakai égbolton, ami gázokat bocsát ki, és por száll róla egészen addig, amíg már csak kő marad belőle vagy porrá nem törik. Az aszteroidák viszont elsősorban sziklák, amelyek többnyire csak csendben keringenek az űrben.
A Leicesteri Egyetem két csillagásza, Simon Green és John Davies úgy vette észre, hogy a Nap körül keringett, majd rájöttek, hogy a minden decemberben felbukkanó Geminidák meteorrajhoz van köze. A meteorraj fizikai forrása a Phaethon kisbolygó, ezek a fényes meteorok december 14 körül a leglátványosabbak, akár 120 is látható egy óra alatt.
Ellentétben a tipikus üstökösökkel, a Phaethon nem bocsát ki annyi port, pályája viszont nagyon közel van a Naphoz, közelebb, mint a Merkúr – írja a Space.com. Annyira közel, hogy felszíne akár 730 Celsius-fok körül is lehet.
És ha ilyen forró, akkor az illékony anyagok bizonyára eltűnnek a felszínéről, vagy por és gáz szabadul fel minden alkalommal, amikor közel halad a Naphoz? Vagy van egy rétege, ami megvédi az illékony anyagokban gazdag belsejét a további felmelegedéstől, ami a gáz- vagy porkibocsátás hiányához vezet?
De nem, egyik sem igaz, üstökösszerű tevékenységet mutat, gázt bocsát ki, de nem kíséri porfelhő, nem bomlik ki felszíni rétege. kérdés, hogy ugyanaz a kéreg miért tud még mindig illékony gázokat kibocsátani minden alkalommal, amikor a nap felmelegíti?
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/09/06/aszteroida-ustokos-rejtely-phaethon-geminidak-nap/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!