2024. október 12., szombatMa Miksa napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
2024.10.12. Miksa Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
Kezdőlap / Tudomány / Mit tehetünk, ha rossz társaság szippantja be a gyereket?

Hirdetés

Mit tehetünk, ha rossz társaság szippantja be a gyereket?

A nem túl hosszúra nyúlt nyári szünet után beinduló iskolával a baráti társaságok is újra összeverődnek, gyakoribbá válnak a lógások, bandázások tanítás után, és a szülő csak reménykedhet, hogy gyereke nem kerül rossz társaságba. Mert azt nem tudhatja senki, hogy a csemete kikkel tölti szabadidejét sem az online, sem az offline térben. 

Másrészt ha kiderül, hogy a gyerek nem túl illusztris társaságba jár, akkor anya vagy apa egyből szigort alkalmazna, hogy eltiltsa őt a kétes egyedektől. Érthető, logikus, de a pszichológiai vizsgálatok szerint visszaüthet a túlzott kontroll.

Mennyire rossz a társaság?

A nem túl elit haveri kör lehet kevésbé veszélyes, például ha csak a kevésbé jó tanulók menőző galerije szippantja be a gyereket, ami továbbtanulás esetén ugyan problémává válhat, de még mindig kevésbé aggasztó, mint egy cigiző, alkoholt fogyasztó, iskolakerülő kompánia mágnesessége. Ha a beszippantás megtörténik, a balhék házon kívül történnek majd, ezért a szülő azt gondolja: mások vitték a bűnbe, amikor velük volt.

Hirdetés

Sok szülő úgy hiszi, hogy elébe mehet a problémáknak, ha eltiltja a gyereket a gyanús társaktól. Pedig ha felvesszük magunkra a pszichológus szemüvegét, akkor a gyerek új társaságát akár pozitívnak is ítélhetjük, mert

elkezdett kísérletezni, ismerkedni más világokkal, mert elég magabiztosnak érzi magát, és tudja, hogy nem lehet baja, van otthon egy támogató légköre. 

Ha a gyerek nem fél rossz úton járni, és ezt akár a szülei tudomására is hozza, vagy legalábbis nem titkolja, akkor igazán bízik a szülőkben, és ennél többet nem is várhatunk egy kamasztól.

Ha viszont nem tudunk ilyen profin viszonyulni a dologhoz, akkor is inkább legyünk aggódó és ezt verbalizáló, mint tiltó szülők, ha ugyanis tiltunk, a gyerek nem fog beavatni többet az életébe, titkolózni kezd. Persze ha súlyosabbra fordul a dolog, gondoljunk, mondjuk, a drogokra, akkor nehéz megállni a tiltást, de ilyenkor gyanakodjunk: mit nem kap meg otthon, milyen szükséglete nincs kielégítve, amiért a mélység felé fordul? Ebbe, ha labilis, nem érzi biztonságban magát, könnyen beleragadhat. Ilyenkor a több figyelem segít, de a tiltással még ebben az esetben is óvatosan kell bánni.

Egy új tanulmány szerint ugyanis a kontroll, főleg ha az anya részéről jön, sokkal károsabb lehet, mint ha békén hagyja a gyereket. A The Journal of Child Psychology and Psychiatry folyóiratban megjelent, középiskolás fiatalok körében végzett longitudinális vizsgálat a kritikus anya és a gyerek társasága közti kapcsolatot vizsgálta.

A kutatók 9 és 14 év közötti 290 fiút és 270 lányt kísértek végig egy tanév alatt, az év elején, közepén és végén töltettek ki teszteket velük. Ezek vizsgálták a kortársak viselkedését, az osztálytermi zavaró hatást és a szülői kritikákat is. Az eredmények pedig azt mutatták,

az anyai erőfeszítések, hogy a barátságok tiltásával beavatkozzanak a problémás kortárs kapcsolatokba, visszafelé sülnek el.

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/09/08/gyerek-neveles-szocializacio-tiltas/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Itt az igazság a nyomorba döntő sajtfüggőségről

Elterjedt táplálkozási mítosz lehet, vagy tényleg addiktív lehet a sajtfogyasztás? De mi is az a …