Egyes állatok hosszabban ásítanak, mint mások, és egy tanulmány megtalálta ennek okát. A ScienceAlertben olvashatjuk, hogy egy kutatócsoport 1291 ásítást vizsgált, amelyeket összesen 55 emlősfaj és 46 madár szájából és csőréből rögzítettek videóra. Jorg Massen, az Utrechti Egyetem etológusa úgy nyilatkozott a tanulmányról, hogy több állatkertet végiglátogattak, és a ketrecek közelében várták, hogy az állatok ásítsanak. A sok türelmet igénylő tanulmány feltárja, hogy miért ásítunk, és egyes fajok miért nem. A zsiráfok például hanyagolják ezt a ragályos szokást.
Az ásítás időtartama az agy méretétől és a neuronok számától függően változik, de a legtöbb fajnál megjelenik, mert fontos funkciója van: az agy hűtése. Egy nagyobb agynak több időre van szüksége a lehűléshez, ami hosszabb ásítást jelent.
1990-ben Dean Falk antropológus vetette fel először az agy hűtésének gondolatát, mert
Andrew C. Gallup, a New York-i Bard College pszichológiaprofesszora is azt mondja, hogy az ásítás hűti az agyat, és ez fontos is, mert gondolkodó szervünk olyan, mint a számítógép, hidegben működik a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2023/03/30/asitas-emlos-madar-agy-hutes/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!