400 éve, 1620 őszén indult útjára a Mayflower nevű hajó százkét angliai puritánnal a fedélzetén. Hatvanhat napon át hánykolódtak, mire a Cape Cod-foknál partot értek, és a következő év tavaszán létrehozták Massachusettsben az első kolóniát. Viszontagságokkal teli évek következtek, hálásak voltak, ha az asztalra étel került. Ezt minden évben meg is ünnepelték, méghozzá egy egészben megsütött pulykával.
A válasz prózai: a testes madár Észak-Amerikában őshonos, és nem Törökországban, ahogy az angol turkey névből következne. A félreértés onnan származik, hogy amikor ötszáz éve konstantinápolyi török kereskedők Nyugat-Afrikából származó gyöngytyúkot kezdtek árulni Európa szerte, Angliában török kakasnak (turkey cock) kezdték hívni a szárnyast, idővel ez turkey-vé egyszerűsödött.
Nem csillapítja a zavart az sem, hogy a franciák pedig indiai csirkének (poulet d’Inde) hívták, ami viszont onnan ered, hogy Kolombusz Indiát vélte felfedezni Amerikában. A törökök csavarnak még egyet a névmizérián, és egyszerűen hindinek hívják a madarat, ami pedig az „igazi” Indiára utal. A magyar név meg a soványt, sovány húsút jelentő póka, szupulyka szavakra.
Nem tiszta, ki kezdte
Szóval nagy a rumli a nevek körül. Afelől azonban nincs vita, hogy a gyökértelen bevándorlók erős hagyományt alapítottak a hálaadáskori pulykasülttel. Ez az étel annyira egybefort az ünneppel, mint a karácsonyfa a karácsonnyal.
A szimbólum a legmagasabb köröket is meghódította, és megszületett a pulykának adott elnöki kegyelem intézménye. Állítólag 1947-ben Harry S. Truman amerikai elnök tekintett el először a szárnyas jószág megsütésétől. Kutatók szerint azonban ez nem feltétlenül így történt, nem létezik ugyanis erre utaló dokumentum, beszéd, újságcikk, vagy fotó.
Az biztos, hogy utódja, Dwight D. Eisenhower mind a két elnöki ciklusa alatt megette az összeset.
Nem úgy John F. Kennedy elnök, aki négy nappal az ellene elkövetett merénylet előtt megkegyelmezett egy 25 kilós pulykának, amelynek nyakába a „Jó étvágyat, elnök úr!” feliratot akasztották. Kennedy visszaküldte a hatalmas madarat a farmra azzal, hogy „hagyjuk még nőni”. A Los Angeles Times kegyelemnek nevezte az elnöki döntést, és innentől kezdve ez a pulykahagyomány is végleg beette magát az amerikai köztudatba.
A ceremónia a Fehér Házban zajlik. De hogy kerülnek oda a pulykák?
Hát úgy, hogy a Pulykatenyésztők Országos Szövetsége és az Országos Baromfi- és Tojásügyi Terméktanács közreműködésével küldenek ajándékba pár elő példányt a broad breasted white fajtából. Nevüket a Fehér Ház személyzete adja, a honlapon lehet szavazni rájuk.

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/til/2020/11/25/elnoki_kegyelem_pulyka/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!