Apró nyilakkal dobálózni eléggé kézenfekvő elfoglaltság. Hiszen dárdákat már ősemberként is hajítottunk, az íj és nyíl sem éppen modernista találmány, és a fúvócsőből kifújt nyilak világa sem ismeretlen a legtöbb primitívnek mondott törzsnél. Éppen ezért furcsa, hogy a kézzel dobott dartsnyilak mindössze 150 éve kezdtek csak népszerűvé válni.
Dartstörténészek szerint a játék első írásos említése a XV. századból származik. Egy angol íjász megelégelte, hogy kint kell fagyoskodnia a téli hónapokban, ha gyakorolni akar. Ezért gondolt egyet, lenyisszentett egy rövidebb darabot a nyílvesszejéből, besétált a legközelebbi pubba, és a kellemes melegben egy falra akasztott farönkszeletbe dobálni kezdte lerövidített nyilait. Kisvártatva melléállt egy másik íjász is, aki legott versenyre kelt vele, ezzel pedig megszületett az első dartsvetélkedés.
Ahogyan az is csodásan regeszerű, hogy az Amerikába tartó első európai puritán telepesek állítólag már a Mayflower fedélzetén dartsot játszottak 1620-ban, mielőtt Massachusettsben megalapították az első kolóniát, és megrendezték az első hálaadást.
Mi az a húsz szám ott összevissza?
Mindenesetre a játék a XIX. század második felében terjedni kezdett, elsősorban Nagy-Britanniából kiindulva. A mai is érvényes szabályokat is ott fektették le. 1896-ban született meg mai formája.
Többek között a céltábla, amin 20 szám van elhelyezve, látszólag összevissza odahányva, minden logikát nélkülöző sorrendben.
Legfelül a legmagasabb pontszám van, a 20-as. Mellette két oldalt az 1-es és az 5-ös büntető mezők vannak. A 19-es mellett a 3-as és a 7-es mezők. Mindezt Brian Gamlin, a darts-tudomány atyja rendezte el gondosan így.
De miért pont ebben a sorrendben?
A számok elhelyezésének ugyanis 20! (20 faktoriális) lehetséges variációja lehetséges. Ez pedig nem kevesebb mint 2 432 902 008 176 640,000 lehetséges sorrendet jelent. Gamlin célja az volt, hogy a lehető legnehezebb legyen a magas értékű mezőket eltalálni. A dartshoz szerinte nem kell különösebb szakértelem, ellenben ha valaki már nem elég józan, akkor nem tud majd pontosan célba találni. Akárhogy is nézzük, nehéz lenne ennél kellemetlenkedőbb, célzóvíz-ellenes kombinációt összeállítani.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/til/2020/12/16/messze_repult_a_fazos_ijaszoktol_es_a_puritanoktol_a_darts/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!