Ezek nem fertőző betegségek a szó szoros értelmében; a gombákat nem adjuk át egymásnak. A spóráikat napi szinten belélegezzük, de az immunrendszerünk alkalmas arra, hogy felvegye velük a harcot” – mondja Asiya Gusa molekuláris genetikus és mikrobiológus, az észak-karolinai Duke University School of Medicine munkatársa.
A kutatócsoport részletesen megvizsgálta a Cryptococcus deneoformans nevű kórokozó gombát, laboratóriumi körülmények közé helyezve és 30 °C-ról 37 °C-ra emelve a hőmérsékletét.
A tanulmány fő konklúziója, hogy a megnövekedett hő gyorsabb genetikai változásokat idéz elő a C. deneoformansban.
A tanulság az, hogy a klíma melegedése felgyorsítja a veszélyes gombák fejlődését, gyorsabban fognak mutálódni, mint gondoltuk.
A következő lépés a gombafertőzés kiújulásán átesett emberek kórokozóinak vizsgálata. Az ilyen fertőzések már most is évente több százezer ember halálát okozzák, de jelenleg csak a súlyosan immunhiányos emberek vannak veszélyben.
A gombás megbetegedések száma egyre nő, főként a legyengült immunrendszerű vagy alapbetegségben szenvedő emberek számának emelkedése miatt” – mondta Gusa.
A teljes publikáció a PNAS tudományos folyóiratban olvasható.
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!