A szaglás nagyobb hatással van érzelmeinkre, mint bármely más érzékszervünk, mivel az agynak a szagélményeket feldolgozó része közvetlenül az érzésekkel foglalkozó régió mellett van – írja a Daily Mail. Ugyanitt helyezkedik el a memória is, vagyis a szimat és az emlékezés szorosabb összefüggésbe kerülhet, mint az emlékek és a többi érzékszerv.
Egy illat egy pillanat alatt évtizedeket repíthet vissza az időben, ezért történhet, hogy 2 másodperc alatt felidéződik bennünk egykori osztályfőnökünk, ha valaki az ő parfümjét viselve ellibben mellettünk a Kökin.
Az, hogy vidámak vagy szomorúak leszünk az illatot megérezve, attól függ, hogy milyen régebbi tapasztalatok fűződnek az illathoz. Épp ezért az odor akár a hangulatunkat is befolyásolhatja, ha büdös dolgokkal kell egy légtérben lennünk, rosszkedvűek leszünk, a finom virágillat viszont jókedvre deríthet minket.
Életmentő szerep
Evolúciós okokból a szaglás az egyik legrégebbi és legfontosabb érzékszervünk, amit természetesnek is veszünk. De ha sérül ez az evidens szervműködés, akkor nagy bajba kerülünk, mert étvágytalanná is válunk (gondoljunk a náthára), hiszen a fűszerek, a húsok vagy a sütik illat nélkül nem indítják be a nyálelválasztást. De ennél súlyosabb probléma, hogy
bizonyos szagok érzékelése fontos a biztonságunkhoz is.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/11/15/mosas-illat-nosztalgia-erzekeles-veszely/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!