Az emberi populáció növekedése és az ebből következő urbanizáció, az orvvadászat, az illegális állatkereskedés folyamatosan csökkenti a vadállatok életterét. Ezzel nemcsak egyre szorosabbá válik az együttélés, de az emberek közelében felbukkanó új kórokozók száma is növekszik.
A helyzet súlyos, de ez nem is annyira meglepő. Aki Budapest vadregényesebb kerületeiben lakik, mondjuk a II. vagy a XII. területén, az fényes nappal most is találkozhat nyestekkel, vaddisznókkal, mókusokkal, vagy akár a kertekben ólálkodó rókákkal. És amikor egy III. kerületi háztetőn tűnik fel a róka, akkor elgondolkodik az ember, mi is történik éppen? Csak annyi, hogy a vadak próbálják visszavenni életterüket az embertől.
Itt bukkannak fel majd az állatok
A Science Advances folyóiratban frissen publikált tanulmányban a kutatók azt taglalják, hogy a sűrűsödő és terjeszkedő városok mellett az állatok mozgása is befolyásolja életterük változását. Ők ugyanis az éghajlatváltozás miatt kezdtek el vándorolni, keresik a kedvezőbb körülményeket a lakhatáshoz. Emiatt bizonyos területeken csökken a fajgazdagság, de az embereket nem tudják kikerülni, így a legtöbb országban egyre csak nő az emberek és a vadon élő állatok közötti átfedés. Olyan területeket is azonosítottak, ahol csökken majd az együttélés mértéke, de ezekből lényegesen kevesebbre számítanak. De hogy számolták ki, mi várható 46 év múlva?
A Globális Biodiverzitási Keretrendszert a különböző országok 2022-ben fogadták el. Célja a földi élet megőrzése és a vadon élő fajok pusztulásának lassítása. Mostanra már világos, hogy elkerülhetetlen a vadállatok és az emberek összecsiszolódása, nincs elég hely a bolygón a szeparálódáshoz. Az új vizsgálat azért nagyon fontos, mert megmutatja, hol kell leginkább felkészülni az elkerülhetetlen ember-állat kohabitációra.
A kutatók most kidolgoztak egy globális indexet az ember és a vadon élő állatok átfedésének mérésére: a régiónkénti kiszámításhoz a népsűrűséget megszorozták az adott területen előforduló fajok számával. A vizsgálatban 22 374 kétéltű, madár, emlős és hüllőfaj vett részt, és a 2015-ös populációkra, fajok elterjedésére és földtípusokra vonatkozó adatokat vették alapul. Így kiderült, hogy 2070-ben pontosan hol is várható a legnagyobb átfedés. Analizálták a fajgazdagság változásait is az egyes szárazföld típusokon, a szántóföldeken, füves területeken, erdőkben és városokban.
A legnagyobb vadállat-ember átfedésre Afrikában kell majd számítani, ahol ez 70,6 százalék lesz, a második helyen Dél-Amerika áll majd, melynek területén 66,5 százalékos területi átfedés várható, Európában viszont csökkenni fog, és csak 21,4 százalékra számítanak. Mindezt egy <a href="https://theconversation.com/as-human-population-grows-people-and-wildlife-will-share-more-living-spaces-around-the-world-237091" […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!