Azt már jó ideje tudjuk, hogy a domináns agyféltekénk szerint telefonálunk a jobb, vagy a bal fülünkkel, és nem túlságosan meglepő módon, ha a bal agyfélteke a dominás (akik többnyire jobbkezesek), akkor a többség jobb kezével emeli (nyilván a) jobb füléhez a mobilt, és fordítva. De hogy eltérő elfogultsággal halljuk a hangokat és a beszédet a bal és a jobb fülünkkel, az már különösebb.
Erre svájci kutatók jöttek rá, akik a hallókéreg aktivitását tanulmányozták kísérleti alanyokon, és a napokban megjelent tanulmányukban arra jutottak, hogy az olyan pozitív emberi hangok, mint például

Érdekes felfedezés, ami arra utal, hogy az emberi hallókéreg kifejezetten érzékeny a hangok irányára, és a balról jövő pozitív megnyilvánulások boldogabbá tesznek minket.
Amikor megismételték a vizsgálatot és a résztvevők középről és jobbról is derűs hangokat hallottak, akkor máshol is aktiválódott a hallókéreg az agyban, viszont a bal oldal felől hallott felvételek sokkal erősebb neurológiai reakciót okoztak. Semleges vagy negatív érzelmi töltetű hangok, mint például az értelmetlen halandzsabeszédek, vagy az ijedt sikolyok, viszont ugyanolyan intenzitást váltottak ki az agyban, bármilyen irányból is érkeztek.
Bennünk van a szirénafrász
A különböző irányokból érkező hangok hatását már korábban is vizsgálták és rájöttek, hogy a mögülünk közeledő fenyegető vagy nyugtalanító hangokat baljóslatúbbnak és izgatóbbnak érzékeljük, mint a távolodó hangokat. Azaz, a bizonyítékok azt sugallják, hogy az embereket jobban felzaklatja, ha hátulról érkeznek a kellemetlen hangok.
Gondoljunk például egy közeledő szirénázó mentőautóra, egyszerűen nem tudjuk figyelmen kívül hagyni, és önkéntelenül magunk mögé pillantunk. Nagy valószínűséggel evolúciós okai vannak az ilyesféle felfokozott figyelemnek, az ember túlélése ugyanis kétségtelenül függhetett attól az elmúlt tízezer években, hogy
mennyire volt kihegyezve és fülelt, gyanakodott a hátulról jövő és erősödő hangokra, zajokra.
Az emberi hangok balfülesen elfogult, intenzívebb érzelmi hatásai azonban nem magyarázhatóak ilyen könnyedén.
Bal, jobb, bal, jobb…
Koponyacsontleletek szerint az emberi agy aszimmetriája már a minket sok százezer évvel megelőző neander-völgyi embereknél kialakulhatott, és már a korai Homo sapienseknél is megfigyelhető. Feltehetően az egyre elterjedtebb szerszámhasználat […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/til/2023/05/26/kiderult-hatasosabb-a-bok-ha-a-bal-fulbe-mondjuk/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!