Egyes influenszerek azt javasolják, hogy ébredés után 90-120 percig kerüljük a koffeint, mivel így természetesebb lesz az ébredés, a felélénkülés, valamint jobb lesz az alvás is. Ugyanakkor ezt tudományos bizonyítékok nem támasztják alá, pusztán a beszámolókra hagyatkoznak. Azonban most a The New York Times utánajárt, hogy a tudomány hogyan vélekedik a kérdésről – szúrta ki a hvg.
A koffein és az alvás kapcsolatát vizsgáló kutatók azt mondják, hogy bár a reggeli kávé elmaradásának lehetnek előnyei, nem sok kutatás támasztja alá ezeket. Egyes esetekben még arra is figyelmeztetnek, hogy az ébredés utáni kávé elhalasztásának kockázatai meghaladhatják az állítólagos előnyöket.
Marilyn Cornelis, a Northwestern University Feinberg School of Medicine koffeinkutatója elmagyarázta, hogy a szervezet egy adenozin nevű vegyi anyagot termel, ami az agyban lévő receptorokhoz kötődik, és álmosságot okoz. A koffein blokkolja ezeket a receptorokat, ezáltal felélénkít. A koffein élénkítő hatását azonban nem érezzük azonnal, az első korty kávé után. Mintegy 20-30 percbe telik, amíg a koffein felszívódik a véráramba, és eléri az agyat.
Az, hogy a koffein mennyi ideig tart éberen, egyénenként változó, és nagyban függ a genetikától. „Mindenki másképp reagál a koffeinre” – mondta Marilyn Cornelis, ezért nincs általános javaslat a koffein fogyasztásának időzítésére.
Michael Grandner, az Arizonai Egyetem alvás- és egészségkutatási programjának vezetője elmondta, hogy mivel az adenozinszint az agyban alvás közben csökken, közvetlenül ébredés után van a legalacsonyabb szinten, így mivel kevés adenozin van jelen, amit a koffein blokkolni tud, az első reggeli kávé kevesebb lökést ad. Megjegyezte, ő gyakran 30–60 percet vár az ébredés után az első csésze kávéval, de hangsúlyozta azt is, hogy
nincsenek tanulmányok arról, hogy mi az optimális időzítés, ez inkább a személyes preferenciákról szól.
Marilyn Cornelis szerint egy másik lehetséges ok a reggeli kávé elhalasztására az, ha naponta csak egyszer szeretne valakit kávét fogyasztani, ez ugyanis segíthet meghosszabbítani a hatását a kora délutáni órákra.
Allison Brager, az amerikai hadsereg neurobiológusa elmondta, hogy egyesek azt állítják, ez megzavarja a szervezet normális ébredési folyamatát, mivel befolyásolja a kortizol természetes emelkedését, ugyanakkor erre kevés bizonyíték van. Az a néhány tanulmány, amely a koffein kortizolra gyakorolt […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/08/30/kave-kutatas-tanulmany-koffein/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!