A nyári, bőven 20 fok feletti éjszakák nem hagynak elég pihenést, izzadás, hánykolódás helyettesíti a nyugodt álmot, és ez komolyan megviseli a szívet, az érrendszert is. A légkondi sem a legideálisabb megoldás, mert nagyon megterheli a városi hűtési infrastruktúráját és tovább súlyosbítja a hősziget-hatást.

Parkok, de hogy locsolva?
A hűsítő, szálló port megkötő parkok, vagy akár zöldtetők természetes légkondicionálóként szolgálhatnak, de csapadékvíz-gazdálkodás nélkül nem maradnak fenn, különösen nem akkor, ha a hőhullámok miatt még az ivóvízhasználatot is korlátozni kell. Budapest sok szempontból, például a mobilitási digitalizáció vagy az innovációs ökoszisztéma aspektusából, potenciális okosváros. De Kulcsár Sándor közgazdász, okosváros szakértő szerint ideje lenne az élhetőséget fókuszba állítani szemben a kütyükkel. Vagyis a fenntarthatóság mögé kellene rendelni a smart megoldásokat és nem fordítva. Az élhetőség szempontjából pedig a kulcsszó a környezeti fenntarthatóság, ami a gyakorlatban az energiatakarékosság és a zöldfelületek arányának növelése mellett az okos vízgazdálkodást, csapadékvíz felhasználást jelenti. De Kulcsár szerint ma Magyarországon egycsatornás rendszerek vannak, amik célja, hogy minél gyorsabban megszabaduljunk az esővíztől, amit szárazság idején vezetékes vízzel próbálunk pótolni – több, kevesebb sikerrel.
De a kütyükre támaszkodva lehetne ezt máshogy is csinálni: a szenzortechnikán és adatalapú vezérlésen nyugvó eszközök csökkenthetik a vízfelhasználást és élhetőbbé teszik a városainkat. Az intelligens, vízvisszatartó ún. kék-zöld tetőkkel például a városi hősziget hatást jelentősen redukálni lehet, segítségükkel 4 fokkal hűvösebb lehet a beltéri levegő, ráadásul akár 10 decibellel képesek csökkenteni az utcáról beszűrődő zajt.
Bár a legjobb vízmegtartást a gyep-, cserje- és lombkoronaszintet is magába foglaló, talajkapcsolatos növényzet biztosítja, urbánus környezetben nincs mindig lehetőség, hely a minőségi zöldfelületek létrehozására. Ilyenkor jelentenek segítséget az intelligens csapadékvíz-menedzsment rendszerek, mint például az a megoldás, mely az időjárás-előrejelzés alapján automatikusan szabályozza, hogy a tetőkről vagy burkolt felületekről érkező esővizet tárolják, és később öntözésre használják fel, vagy elszikkasszák.
Így továbbra is megtartják az esővizet, de egyúttal helyet szabadítanak fel a várható csapadéknak, amelyet egyben lezúdulva nem tud a talaj elvezetni.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2025/05/22/eso-viz-gazdalkodas-smart-city-hoseg-felmelegedes-idojaras/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!