Néhány kivételtől eltekintve bolygatatlannak bizonyultak
Ahogy arra a Salisbury Régészeti Kft. rámutatott, a lelőhely a településtől mintegy 3,5 kilométerre délkeletre, a Csongrádi úttól keletre, a megyehatár közelében helyezkedik el. A Salisbury Régészeti Kft. munkatársai a próbafeltárás során két, egyenként 100 méter hosszú és 2 méter széles kutatóárkot nyitottak meg, amelyekben összesen 14 régészeti jelenséget dokumentáltak. Ezek zöme egy ismeretlen, vélhetően újkori tanyához köthető, de kibontottak itt egy késő avar kori temetkezést is; a feltárt, humuszolt terület több mint ötezer négyzetméteres volt.
Érdekesség, hogy az avar kori, egymástól körülbelül 8–10 méterre elhelyezkedő, keletnyugati és északnyugati-délkeleti tájolású sírok a korszakban általános sírrabláshoz képest néhány kivételtől eltekintve bolygatatlannak bizonyultak.
A területen a Kárpát-medencei talajviszonyok között nehezen megfigyelhető szervesanyagok meglétét is sikerült több esetben megfigyelni. Ahogy azt a régészek hangsúlyozták, számos íjászsírban sikerült megmenteni a feltárt nyílhegyek tövén rögzített famaradványokat, illetve a veretes övek egyes övvereteire korrodálódott bőrmaradványokat. A restaurátori munkának köszönhetően ezek fontos információkkal szolgálhatnak majd a régészeti eszközökkel alig-alig kutatható tárgytípusoknak a vizsgálatához.
A leletanyagot az elsődleges feldolgozás után a Ferenczy Múzeumi Centrumban helyezik el.
Forrás:
https://www.origo.hu/tudomany/20230310-kincseket-rejtettek-a-bolygatatlan-avar-kori-sirok.html
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!