2025. április 21., hétfőMa Konrád, Tivadar napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
2025.04.21. Konrád, Tivadar Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
Kezdőlap / Tudomány / Három magyar kutatóintézet is részt vesz az úttörő európai részecskegyorsító-projektben

Hirdetés

Három magyar kutatóintézet is részt vesz az úttörő európai részecskegyorsító-projektben

Az EuPRAXIA (European Plasma Research Accelerator with Excellence in Applications) célja kompakt, nagy teljesítményű elektron-gyorsítók úttörő fejlesztése lézer és ionalapú plazma gyorsítású technológiák alkalmazásával. A konzorcium döntött arról, hogy a csehországi ELI Beamlines lesz a tervezett lézervezérelt plazma alapú elektrongyorsító helyszíne – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.

A közlemény idézi Osvay Károly lézerfizikust, aki kifejtette, hogy a szabadelektron-lézerek – melyek valójában nem klasszikus lézerek, csak lézertulajdonságú fényt bocsátanak ki – működésük közben elektronokat gyorsítanak fel, és e részecskéket aztán a modulátorokban ide-oda cikáztatják; amikor a hullámvonalban mozgó elektron pályáján éppen fordul, magas frekvenciájú elektromágneses sugárzást, lágy röntgensugárzást bocsát ki. Az effektus ugyanolyan, mint ami a szinkrotronokban is lejátszódik; ezekben a részecskegyorsítókban zárt körben keringtetik és gyorsítják az elektronokat, amelyek minden kis fordulása sugárzást bocsátanak ki.

Világszerte körülbelül 30 ezer kisebb-nagyobb részecskegyorsító működik, legtöbbjük az iparban anyagvizsgálatokhoz használt elektrongyorsító. A kisebb részecskegyorsítók olyan alkalmazásokban kapnak szerepet, mint a félvezetők gyártásához használt ionimplantátorok, az onkológiai célú részecsketerápia, a radioizotópok előállítása orvosi diagnosztikához vagy a ritka izotópok mérésére szolgáló tömegspektrométerek.

Hirdetés

A szabadelektron-lézer az elektromágneses hullámokat kibocsájtó nagy kutatási berendezések, például szinkrotronok egy újabb változata. Ezen belül is új eljárásnak számít a plazmán alapuló elektrongyorsítás. A plazma alapú elektrongyorsításnál a plazmát ionokkal vagy lézerekkel hozhatják létre. Az EuPRAXIA plazma-alapú berendezése az olaszországi Frascatiban lévő kutatóintézetében már épül, […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/tudomany/2025/04/03/szegedi-tudomanyegyetem-lezer-reszecskegyordito-kutatas/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Mit jelent Jézus szenvedése a nem hívőknek? – Nagypénteki stációk egy szerzetessel, egy pszichiáterrel és egy lelkésszel

Nagypénteken Jézus keresztútjára emlékezik a keresztény világ. Dr. Tringer László pszichiáter-neurológus professzorral, dr. Baán Izsák …