Míg a korábbi járványmodellekben a korcsoportok hatását vették elsősorban figyelembe, a Covid–19-világjárvány megmutatta, hogy az életkoron túl az emberek társadalmi-gazdasági helyzete is nagyban meghatározza a betegség végső kimenetelét. A HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatóinak sikerült több egyéni tulajdonság együttes hatását is vizsgálniuk egy járvány szimulációja során.
A HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatói ezt a kérdést járták körül a Nature Communications és Science Advances vezető szaklapokban nemrég megjelent tanulmányaikban.
A legutóbbi világjárvány magyarországi lefolyása során dr. Karsai Márton (HUN-REN Rényi, CEU), Koltai Júlia (HUN-REN TK), Röst Gergely (SZTE) és csoportjaik, az Egészségbiztonsági Nemzeti Laboratórium tagjaként, nagy figyelmet fordítottak arra, hogy minél több adatot gyűjtsenek arról, hogy az emberek hogyan változtatták meg kapcsolattartási szokásaikat a betegség elkerülése érdekében. A kutatással, az adatok elemzésével a kor-kapcsolati mátrixok változását akarták követni. Ezek például azt írták le, hogy egy bizonyos korú egyén mekkora valószínűséggel létesít kapcsolatot valakivel egy adott korcsoportból egy adott napon.
Vizsgálatuk szerint az életkoron túl
- a jövedelemszint,
- az iskolai végzettség,
- a munkaviszony,
- a lakóhely mérete
is befolyásolhatja kapcsolataik számát.
Máshogy […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2025/02/06/jarvany-modell-renyi-matematikai-intezet/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!