Leonardo da Vinci a reneszánsz ember megtestesítője: zseniális polihisztor, úttörő az anatómia és a repülés területén, a tank és a helikopter feltalálója. Személyét és műveit sok legenda övezte, de az csak most és nekünk tűnik egzotikumnak, hogy egy személyben volt mérnök és művész. Az 1470-es évek Firenzéjében a művészek mérnökökként is működtek, például Leonardo mestere, Andrea del Verrocchio elsősorban szobrászként dolgozott, de ő alkotta meg, forrasztotta össze a firenzei katedrális kupolájának rézgolyóját is, ami inkább mérnöki munka volt.
Leonardo folyó zsilipeket tervezett mérnöki precizitással, és művészeti megbízásait, mecénásai támogatását ezekkel a gyakorlatban is megvalósítható ötletekkel érte el. Sok minden ugyan irreális volt gyakorlati szempontból, de ez nem von le semmit szárnyaló fantáziájának és kreativitásának értékéből. Az a rengeteg fogaskerék, tengely, kar és bütyök, amit elképzelt és lerajzolt, előtte senkinek a papírjain nem szerepelt.
Zseni volt, mert tudta, hogy a gépeket a fizika és matematika törvényeit követve kell eltervezni. Ő volt az első, aki különálló gépelemeket tervezett, amiket mindenféle eszközökbe be lehetett szerelni.
Repülő terveit a természetből vette, a madarak mozgását figyelte, annak elvét akarta alkalmazni az emberi repülésre, ötvözte volna a mérnöki tervezést és a természet elveit. Sigmund Freud pedig meg akarta fejteni az ő titkát is, természetesen a szublimáción keresztül.
Művészet és tudomány ellentéte
A híres osztrák pszichoanalitikus a kultúra gyökerét szexuálisnak tekintette, az elmével is összefüggésbe hozta, de szublimációs elmélete a rejtvényekről is szól. 1910-ben esszét írt Leonardóról, mert meg akarta fejteni, hogy minden idők legnagyobb reneszánsz embere hogy ötvözte a művészetet a technológiával, ami előfutára volt a modern tudománynak és a mérnöki találmányoknak. Azt is fel akarta deríteni, miért hagyta félbe sok művét és milyen misztikum lengi körbe képeit. Persze Leonardo vizsgálatakor is a gyerekkori tapasztalatokból indult ki:
a gyerek másokkal való legkorábbi kapcsolatainak emléke a szexualitáshoz kapcsolódva hogy […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!