– „Itt van a nyelvem hegyén, de hogy is hívják azt a színészt? P-ével kezdődik. P, Pé, Pé. Na, tudod! A Kelly hőseiben is volt, a fia is színész”.
– „Tudom, kire gondolsz: Donald Sutherland. Ja, nagyon Pé!”
– 40 fölött már egyre többször bonyolódunk ilyen párbeszédekbe, de mi történhet ilyenkor az agyban, mikor biztosak vagyunk abban, hogy tudunk valamit, de sehogy sem jut eszünkbe a megnevezése.
Ebben az esetben az agy több régiója egyszerre dolgozik azon, hogy ráleljen a válaszra, mintha több ember keresne egy könyvet egy könyvtárban, írja frappáns hasonlattal a The Conversation. Az agy a könyvtár, az idegi kapcsolódások az emberek. A konkrét területek, amik részt vesznek a kutatásban: az elülső cinguláris kéreg, a prefrontális kéreg és az inzula. Az elülső cinguláris kéreg és a prefrontális kéreg a kognitív kontrollért felelős hálózat részei.
Az inzula és az elülső cinguláris kéreg területét már korábban összefüggésbe hozták a mentális betegségekkel, a cinguláris kéreg (vagyis a Brodmann-féle 32-es kérgi mező) aktivitása pedig akkor is megfigyelhető, mikor megváltoztatjuk egy-egy döntésünket,
ez a terület az érvelésért és a hibák észrevételéért is felelős, mérlegeli mások véleményét és feldolgozza a kívülről kapott tanácsokat.
Ez egy mélyebb és kevésbé látható agyterület, ami hozzájárul a fonológiai visszakereséshez (vagyis a szavakat alkotó hangok megtalálásához), illetve az interocepcióért (ami a szervek állapotának érzékelését jelenti, például a légzést vagy a szívritmust), az érzelmek megéléséért, az érzelmi reakciók korrigálásáért szintén ez a régió a felelős. Működése megváltozik, mikor előáll a konfliktus: „Ismerem ezt a szót, de nem találom!”.
Közben a prefrontális kéreg kiértékeli és ellenőrzi a keresés során felszínre kerülő információkat. Ez egyébként egy érdekes agyterület, egészen a húszas éveink első feléig változik. A kamaszkorban kezdődő érési folyamatok során azok a neurális kapcsolatok kvázi kidobásra kerülnek, amiket a felnőttkorba lépve nem használunk. Az érési folyamat a nyakszirtlebenytől halad a prefrontális kéreg felé – ez felel az átgondolt döntésekért, az önkontrollért, a monotonitás tűréséért, az önreflexióért.
Lustuló elme
Az agykutatók mágneses rezonancia képalkotás (fMRI) segítségével figyelték meg, hogy egy adott kifejezés keresésekor hogy működnek együtt ezek a régiók. Kiderült – amit már saját tapasztalatból eddig is tudtunk –, hogy […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2025/03/09/memoria-agy-cingularis-kereg-szurke-allomany-kognitiv-idosodes/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!