A következő jégkorszak 11 ezer év múlva érné el a Földet, ha nem lenne klímaváltozás – mondják a tudósok a Live Science csütörtöki beszámolója szerint. A szakemberek pontosan meghatározták, hogy a Föld pályája és dőlése hogyan befolyásolja az eljegesedést, és ezen paraméterek alapján készítettek előrejelzést a jövőre.
A Föld Naphoz viszonyított tengelyferdeségének változásai irányították az elmúlt 800 000 év során a hatalmas jégtakarók mozgását, ami nyolc jégkorszak kezdetét és végét váltotta ki – állítja egy új kutatás. Az új tanulmány „elképesztő összefüggést” tárt fel a Föld dőlése és a jégtakaró kialakulása között – mondta Stephen Barker, a tanulmány vezető szerzője.
„Az előrejelzés szerint a következő jégkorszak a következő tízezer éven belül kezdődik” – mondta Stephen Barker, a brit Cardiffi Egyetem földtudományi professzora. Ez az eredmény azonban nem veszi figyelembe az üvegházhatást okozó gázok ballonszerű kibocsátását, amely annyira felmelegíti a bolygót, hogy megakadályozza a jégkorszakok kialakulását – tette hozzá.
A jégkorszakok nagyjából százezer évente fordulnak elő, és a bolygó nagy részét hatalmas jégtakarókkal borítják be több ezer évre. A jégkorszakokat melegebb interglaciális időszakok választják el, amikor a jégtakarók a sarkok felé húzódnak vissza. A Föld jelenleg jégkorszakok közötti időszakban van, az utolsó jégkorszak körülbelül 20 000 évvel ezelőtt érte el a csúcspontját.
Két paraméter magyarázhatja a jégkorszakok kialakulását
A tudósok már korábban felvetették, hogy a Föld helyzete és a Naphoz viszonyított szöge befolyásolja a jégtakarók kialakulását. Az 1920-as évek elején Milutin Milankovics szerb tudós azt vetette fel, hogy a Föld tengelyferdeségében és pályájának alakjában bekövetkező kismértékű változások hatalmas jégkorszakokat válthatnak ki. A kutatók az elmúlt száz évben tesztelték Milankovics elméletét, majd egy 1976-os tanulmány geológiai bizonyítékot talált arra, hogy a Föld két paramétere – a tengelyferdeségének változása, illetve a tengely önmaga körül való forgása – szerepet játszik a jégtakarók növekedésében és csökkenésében. A ferdeség határozza meg elsősorban azt, hogy mennyi napfény éri a sarkokat, míg a precesszió az egyenlítői régiókban a napfény intenzitására van hatással.
Stephen Barker és kollégái az új kutatásban most azt állítják, hogy sikerült kibogozniuk ezeknek a paramétereknek a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2025/03/01/jegkorszak-kutatas-fold-klimavaltozas-tudomany/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!