A kültéri levegőszennyezésről már régóta köztudott, hogy rengeteg betegséget okozhat az asztmától a tüdőrákig, de a felismerés hatékony szabályozáshoz vezetett, és az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkent a károsanyag-kibocsátás a világ nagy részén. A beltéri levegőszennyezésről ezzel szemben lényegesen kevesebb szó esik, pedig az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján 2020-ban 3,2 millió halálesetért felelt, ami nem sokban marad el a szennyezett kültéri levegő 3,5 millió áldozatától – írja a Nature.
Életünk nagy részét zárt terekben töltjük, mégsem figyelünk oda eléggé, milyen ennek a közösen vagy egyedül belélegzett levegőnek a minősége, pedig a koronavírus-járvány is megmutatta, komoly veszélyeket rejt a beltér.
A bent veszélyei
Zárt térben koncentráltan vannak jelen a kinti szennyezett levegő részecskéi és a légúti kórokozók, de a benti levegő minőségét rontják a fa- és széntüzelésű kályhák részecskéi, a gázkazánok nitrogén-oxidjai is.
De nemcsak az épületek, hanem a lakberendezési tárgyak is rejtenek veszélyeket: a szövetek és a bútorok is veszélyes vegyi anyagokat bocsátanak ki, a festékek rákkeltő vegyületeket tartalmazhatnak. A régi, rosszul szellőző, nedves épületek fő veszélyforrásai a penészgombák, amelyek halálos betegségeket is okozhatnak.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2023/02/12/belter-levego-szennyezes-rak-asztma-koronavirus/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!