A világ természettudományos múzeumaiban megtalálható ősleletek közt többségben vannak a hímek maradványai, amiből arra következtettek kutatók, hogy a mamutok, bölények és barnamedvék körében inkább csak az egyik nemre volt jellemző, hogy belementek mindenféle hülyeségbe.
Az Adelaide-i Egyetem kutatói mutattak rá erre a különös trendre, miután elemezték a saját gyűjteményükben megtalálható leleteket. A PNAS-ben publikált tanulmány szerint a hímek túlsúlya leginkább a nemekre jellemző eltérő viselkedéssel magyarázható.
Többféleképpen megállapítható egy ősemlős maradványának neme. Jó esetben elég sok csont áll a kutatók rendelkezésére ahhoz, hogy ránézésre megmondják, hiszen sok esetben eltérők a hímek és a nőstények méretei. A DNS elemzésével, az X-kromoszómák száma alapján is viszonylag könnyű megválaszolni a kérdést, ám ez trükkösebb, mert az ilyen régi leletekben ritkán találnak elegendő örökítőanyagot.
Húszezer vizsgált mintának csupán 5 százalékában volt elég DNS
– mondta Graham Gower, a tanulmány társszerzője.
A kutatóknak szerencséjük volt, hogy egy 2017-es tanulmány is megerősítette a felfedezésüket. Patrícia Pečnerová, a Svéd Természettudományi Múzeum kutatója a Current Biology című tudományos lapban említette meg, hogy az általa vizsgált 95 mamutcsont 69 százaléka hím egyedhez tartozott. Annak a tanulmánynak viszont nem a nemi eloszlás volt a témája, hanem az […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!