2024. október 4., péntekMa Ferenc napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 362,00 Ft | CHF: 426,00 Ft
2024.10.04. Ferenc Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 362,00 Ft | CHF: 426,00 Ft
Kezdőlap / Tudomány / A világ legrégebbi sajtjait fedezték fel Kínában – de mit kerestek a sírokban?

Hirdetés

A világ legrégebbi sajtjait fedezték fel Kínában – de mit kerestek a sírokban?

Az 1990-es években a kínai Tarim-medencében található Xiaohe temetőben több száz koporsót találtak emberi maradványokkal. A fejükön és nyakukon viszont valamilyen fehér anyag volt.

A kínai Tarim-medencében található Xiaohe temető

A kínai Tarim-medencében található Xiaohe temető

Fotó: Wikipedia

A Kínai Tudományos Akadémia tudósainak a legújabb elemzési technikákat kellett segítségül hívni, hogy végre azonosítani tudják az évtizedekkel ezelőtt megtalált furcsaságokat.

Hirdetés

Miután tehén és kecske DNS-ét fedezték fel a bronzkori anyagban, bebizonyosodott, hogy sajtdarabokat találtak az emberi maradványokon. 

A kutatók baktériumok, élesztőgombák keverékét tudták analizálni a sajtmintákon, amelyeket így ki is kiáltottak a legeslegrégebbi sajtmintáknak. Az egyik kutató úgy kommentálta a felfedezést, hogy

az olyan élelmiszereket, mint a sajt, nagyon nehéz megőrizni több ezer éven keresztül, ezért nagyon ritka és értékes ez a lelet.

A további elemzések kimutatták, hogy a sajtban magas a Lactobacillus kefiranofaciens baktérium mennyisége, ami fontos tartósítószer. Ezeket a mikroorganizmusokat ma is használják a sajtok előállítására. A kutatóknak sikerült összekapcsolniuk ezt a bizonyos ősi L. […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/09/28/kina-vilag-legregebbbi-sajtja-felfedezes-lelet-dns/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Rusvai Miklós szerint világjárvánnyá is válhat a majomhimlő

A két évvel ezelőtti járvány során a világ 117 országában közel százezer ember betegedett meg, …