Az újonnan megfigyelt objektum megnyújtott, citromszerű alakú, és akár gyémántokat is tartalmazhat a mélyében. Furcsa tulajdonságai megnehezítik az osztályozását, mivel valahol a bolygónak és csillagnak tartott jelenség között helyezkedik el − írja a Science Daily.
A PSR J2322-2650b jelzésű objektum légkörét hélium és szén található, nem pedig a legtöbb ismert exobolygónál megszokott gázok. A Jupiterhez hasonló tömegű bolygót sötét, koromszerű felhők borítják. A tudósok szerint a belsejében uralkodó intenzív nyomás alatt a felhőkből származó szén gyémántokká sűríthető. A részletes megfigyelések ellenére a bolygó kialakulásának módja továbbra sem ismert.

Bizarr jelenség
„A bolygó egy teljesen bizarr csillag körül kering – a Nap tömege, de egy város mérete” – mondta Michael Zhang, a Chicagói Egyetem asztrofizikusa, a tanulmány vezető kutatója. A kutatást elfogadták a The Astrophysical Journal Letters című folyóiratban.
Ez egy új típusú bolygólégkör, amit még senki sem látott korábban
– írták.
„Ez abszolút meglepetés volt” – mondta Peter Gao, a washingtoni Carnegie Föld és Bolygó Laboratórium munkatársa. „Emlékszem, miután megkaptuk az adatokat, a közös reakciónk az volt, hogy mi a fene ez?”
A PSR J2322-2650b egy neutroncsillag, más néven pulzár körül kering, amely rendkívüli sebességgel mozog. A pulzárok mágneses pólusaikból milliszekundumokban mért időközönként erős elektromágneses sugárzást bocsátanak ki. Ennek a sugárzásnak a nagy része gamma-sugarak és más nagy energiájú részecskék formájában érkeznek, amelyek láthatatlanok a Webb infravörös műszerei számára.
Mivel maga a csillag nem terheli túl a Webb detektorait, a kutatók a bolygót teljes pályáján megfigyelhetik. Ez ritkán lehetséges, mivel a legtöbb csillag sokkal fényesebben ragyog, mint a körülötte lévő bolygók.
„Ez a rendszer egyedülálló, mert képesek vagyunk látni a gazdacsillaga által megvilágított […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2026/01/03/nasa-bolygo-felfedezes-webb-urteleszkop/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!