A sok munkát már régen összefüggésbe hozták a szív betegségeivel, anyagcserezavarral, depresszióval. Nem csoda, az ember nem arra lett kitalálva, hogy 8-12 órákat üljön egy helyben, és koncentráljon egy szemrontó gépre – a legtöbben ezt tesszük ugye. Most az is kiderült, a túlzásba vitt munka hatására agyunk is megváltozik, ebből máris sejthető, hogy fog kinézni a jövő embere: óriási agykoponya, szemüveg mögül les a kicsi és gyanakvó szempár („Már megint munkát kaptam…”), és ráncos homlok. Az alsó test elsorvadt, de minimum elhízott.
A Yonsei Egyetem koreai kutatócsoportja végezte az analízist, amiben MRI-vizsgálatokat folytattak 110 kórházi dolgozón. Majdnem a harmaduk többet dolgozott rendszeresen hetente, mint a dél-koreai munkajog által meghatározott 52 óra, nagy részük viszont a szokásos munkaidőt teljesítette.
A túlterhelt csoportba tartozók fiatalabbak voltak, és általában orvosként, kutatóként dolgoztak. Az MRI-vizsgálatokon a szürkeállomány sűrűségének apró különbségeit hasonlították össze, és az agyterületeket egy referenciasablonhoz viszonyították. A sok munka hatására a frontális lebenyben és a mélyebb kérgi redőkben is változás történt, ahogy a középső frontális gyrus feltűnő, 19 százalékos növekedését is ki lehetett mutatni.
A munkamemóriához, a nyelvi feldolgozáshoz és a figyelemhez kapcsolódó területeken egyértelműen kimutatható módosulások történtek. Még további 16 (!) régióban látható volt változás, a mérlegelésért és a célkitűzésekért felelős központokban, de az érzelmek, öntudat, társadalmi megismerés szabályozásában szerepet játszó insulában is. Vagyis a munkából adódó stressznek kitett agy olyan áramköröket bővít, amik a döntésekért felelősek, és szabályozzák a hangulatot.
És ez nem jó, ezek az agy neuroadaptív válaszai a nem normális körülményekre.
A munkaadó szerint lehet, hogy elfogadható a heti 52 óra robot, de az emberi szervezet számára nem, ezért is növekednek a tartós megterhelés hatására a szövetek, és nem a sok sakkozás, olvasás, filozofálgatás miatt.
És ha nem is úgy van?
A kutatás viszont csak egy pillanatképet ad, úgyhogy egyáltalán nem biztos, hogy a nagyobb homloklebeny nem volt már korábban is jellemző az adott egyénre, vagy nem épp ez segít a sok munka tolerálásában. De az biztos, hogy valamilyen korreláció van a túlhajszoltság és az agy mérete/állapota között.
Ahogy az is, hogy a nagyobb területek, a megnövekedett agy nem jelent nagyobb […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2025/05/18/agy-modosulas-munka-tulora-stressz/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!