A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság nekrológja szerint Marina von Neumann Whitman a Columbia Egyetemen tanult, ahol 1962-ben közgazdaságtanból doktorált, majd a közgazdaságtan gyakorlati alkalmazásán dolgozott a közpolitikában, a nemzetközi ügyekben és az iparban, valamint a nők vezető szerepének megteremtésén e területeken.
Tudományos pályafutását a Pittsburghi Egyetemen kezdte, ahol a közgazdaságtan közszolgálati professzora lett. 1972-ben első nőként az elnök gazdasági tanácsadói testületébe nevezték ki. 1987-ben a General Motors (GM) vezető közgazdászaként alkalmazták, majd szintén első nőként a GM-csoport alelnöki posztjára nevezték ki. Számos multinacionális vállalat, bank, kutatási és politikai intézmény igazgatótanácsában is helyet kapott, köztük az Institute for Advanced Study és a Harvard Egyetem (Board of Overseers) igazgatótanácsában. Pályafutását a Michigani Egyetem Ross School of Business és a Gerald R. Ford School of Public Policy professzoraként fejezte be.
Pályafutása alatt számos olyan fiatal nőnek volt a mentora, akik az ipar és a közpolitika hagyományosan férfiak által dominált területeire akartak betörni. Három nemzetközi közgazdasági könyv, valamint A marslakó lánya című, életéről és híres édesapjáról szóló memoár szerzője. Utóbbi műve 2016-os magyar nyelvű megjelenésekor Képes Gábor írt <a href="https://njszt.hu/hu/news/2016-06-22/marslako-lanya" id="hyperlink_22d34223a8b2256bbafd772e9888233f" […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2025/05/23/neumann-janos-marina-von-neumann-whitman-gyasz/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!