Kvantumfölény
Kínai kutatók kvantumfölényt érnek el fény alapú eszközükkel a Csiucsanggal, amely tizmilliárdszor gyorsabb volt a Google szupravezető alapú eszközénél a Sycamore-nál.
Exobolygók
2020 erős év volt a Naprendszeren kívül felfedezett bolygók terén. Találtak egy Földhöz nagyon hasonló égitestet, a Kepler-1649c, mindössze háromszáz fényévre innen. Találtak egy pokoli bolygót, ahol izzó vas esik. Találtak egy bolygót, ami eltűnt, mert nem is volt bolygó. Nem utolsó sorban: 24 szuperföldet is azonosítottak, ezek olyan bolygók, ahol a körülmények a földinél is ideálisabbak az élet számára.
A kínai FAST rádióteleszkóp
Három évig tartó tesztelés és beállítás januárban hivatalosan is megkezdte a tudományos munkát a világ legnagyobb rádióteleszkópja, az ötszáz méter átmérőjű kínai FAST. A hír súlyát növeli, hogy ezzel párhuzamosan a világ második legnagyobb rádióteleszkópja, az amerikai Arecibo Obszervatórium 57 éves működés után összedőlt.
CRISPR
2020-ban gőzerővel folytatódott a forradalmi génszerkesztési módszer fejlesztése. Márciusban először alkalmazták élő emberi testben a módszert egy ritka örökletes szembetegség gyógyítására. Miközben az eljárás feltalálói idén elnyerték a kémiai Nobel-díjat, izraeli kutatók ugyancsak sikeresen alkalmazták élő szervezetben
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2020/12/30/2020_legnagyobb_tudomanyos_eredmenyei/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!