Szathmáry Eörs evolúcióbiológus, az MTA rendes tagja, akit többek között a John Maynard Smithszel közösen írt Az evolúció nagy lépései című könyvvel kapcsolatban ismerhetünk, három külföldi kutatótársával együtt nyerte el az Európai Kutatási Tanács legrangosabb pályázatát, és az ezzel járó 13 millió eurót. Céljuk, hogy bebizonyítsák, lehetséges kémiai molekulákból kiindulva hat év alatt életet teremteni laboratóriumi körülmények között is.
Szathmáry három másik kollégája is topkutató, Andrew Griffith molekuláris biológus, aki kifejlesztette a molekuláris kompartmentalizációs technikát, ezzel igen apró, stabil cseppeket tud létrehozni, amelyek a megfelelő pillanatban kettéoszthatók. A csapatot két vegyész is erősíti, Sijbren Otto és Gonen Ashkenasy, akik a virtuális és a valós reakciórendszerek felépítésén dolgoznak.
Pici élet
Projektjük, a MiniLife akkor lesz sikeres, ha egy tápoldattal teli tartályban mikroszkopikus golyócskák úszkálnak, növekednek és osztódnak majd. Ez egy olyan, eddig nem létező, egyedülálló rendszer lesz, amin vizsgálhatják majd az evolúció folyamatát, s ami hasznos feladatok elvégzéséhez tud alkalmazkodni, miközben az általa „választott” kémiai megoldások jól követhetők lesznek.
Szathmáry elmondja, a projekt ötlete Gánti Tibor elgondolásán alapul, mert ugyan az embereket nagyon régóta foglalkoztatja, hogy mi az élet, miben különbözik az élettelen természet objektumaitól, Gánti Tibor állt elő a kérdés legjobb megközelítésével.
Gánti már a hetvenes években publikálta „chemotonnak” nevezett elméletét, amiben azt fejtegeti, hogy minden egyszerű, élő rendszernek három komponensre van szüksége. Ez pedig az
- anyagcserét végző összetevő,
- az öröklődést biztosító rész,
- és a határoló rendszer.
Ez utóbbi akadályozza meg, hogy a komponensek szétszóródjanak.
Szathmáry Eörsék nagy ötlete az volt, hogy első lépésként kísérletet tesznek egy, az élet Gánti Tibor által lefektetett kritériumainak megfelelő rendszer létrehozására. Ahogy Szathmáry mondja:
Az alrendszereknek egységes egészként kell működniük. Ezek mind autokatalitikus rendszerek, vagyis saját keletkezésüket katalizálják. A biológiai szaporodás mélyén mindig ilyen rendszerek vannak.
A MiniLife-teremtés célja olyasmi, mint egy baktérium: felvesz anyagokat, öröklődik, osztódik. Ha ez létrejön, bizonyítható, az élő rendszer kémiai alapú.
Ugyan Szathmáry az elméleti kutató és az ötletgazda, de a munka korántsem elméleti, a cél éppen az, hogy lombikban működjön az egyszerű organizmusok létrehozása kémiai kapcsolódások révén. Nem elvi kémia, hanem „megfogható”, reményeik szerint 100 nanométer méretű gömbök lesznek.
De mihez kell a sok euró és a hat év?
Ahogy Szathmáry Eörs fogalmaz:
Meg kell találni a komponenseket, működésüket biztosítani, ne szaporodjon el egyik alrendszer sem. A lényeges, hogy valódi kémiai reakciók és szerveződések jöjjenek létre, és így megszülessen az első mesterséges élő rendszer.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/tudomany/2024/08/17/szathmary-eors-mini-life/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!