Fábián Bettinának 2021 óta egyre csak gyarapodtak a sikerélményei. Nem véletlen, hogy kétszer egymás után, 2023-ban és 2024-ben is őt választották meg az év legjobb magyar nyílt vízi női úszójának. Ehhez csak annyit, hogy első olimpiáján, mindössze hároméves tapasztalattal a háta mögött, a „fradista” volt a 24 fős mezőny második legfiatalabb úszója. Április utolsó hétvégéjén, a spanyolországi vizeken először a 10 kilométeres távon szeretne a legjobb öt közé jutni, egy nappal később pedig jó benyomásokat szerezni a vele együtt minden ellenfelének ismeretlen új harctéren.
Sok mindent lehet mondani az újabban budapesti székhelyű Nemzetközi Úszószövetségre (WA), csak azt nem, hogy vaskalapos és mereven elzárkózik a versenyprogramot érintő változásoktól. Még akkor sem, ha azok olykor némi kockázatot is rejtenek magukban. A legújabb „találmány” ugyanakkor biztos nyerésre áll, még ha az elnevezése, a knock-out sprint első hallásra idegennek is tűnik. Az olimpiai- és világbajnok Rasovszky Kristóf már kimondta, hogy ebből az újításból csak jó sülhet ki, de hasonló volt a véleménye azoknak a junioroknak is, akik tavaly, a korosztályos versenyükön már megtapasztalhatták, miféle kihívás is ez a kiütéses versengés.
Mindig minden nem jöhet be
„A knock-out sprint forgatókönyvéről egyelőre csak annyit tudok, hogy a 3000 méteres távnak ugyanúgy fogunk együtt nekiiramodni, mint minden más nyílt vízi versenynek. Az első körben 1500 méter a táv, utána tíz perc pihenő következik, azt követően az 1000 méternek már csak húsz versenyző vághat neki. ahogy a második, tízperces erőgyűjtést követően az 500 méteres hajrászakasznak csupán tízen” – ezzel az információval szolgált az Indexnek nyilatkozó Fábián Bettina, hozzáfűzve, hogy az ibizai WA-verseny egyben a magyar indulók Európa-bajnoki és világbajnoki válogatója is.
Izgalmas „meccsre” van kilátás, senki sem gondolhatja magát favoritnak, de néhány verseny után várhatóan az új számban is kialakulhat az erősorrend.
A Fábián lányoknak, Fanninak és Bettinek is gyermekkori álma volt, hogy egyszer majd neves amerikai egyetemen szerezzenek diplomát, miközben ösztöndíjas hallgatóként az úszásban is egyre feljebb jussanak a sportsikerek ranglétráján.
„Fanni a kaliforniai Berkeley Egyetemen fog diplomázni, ami már önmagában is dicsőség, háromszoros junior Európa-bajnok úszóként pedig csak azért nem teljesülhettek a legszebb álmai, mert az egyetemi csapatában gyors egymásutánban három edzője váltotta egymást. Én is amerikai álmokat szőttem, amikor a számomra örökké emlékezetes párizsi szereplésem után a párommal, az olimpiai bronzérmes Betlehem Dáviddal együtt nekifeszültünk a tanulásnak és az úszásnak az Észak-Karolinai Egyetemen. Nem tudok újat mondani, de nem is szeretném felidézni azoknak a hónapoknak a történéseit, amikor be kellett látnunk, hogy a tengerentúli küldetésünket nem tudjuk teljesíteni. Senkit sem hibáztathatunk, ha mégis, akkor csak magunkat, mert olyanban bíztunk, amiben nem lett volna szabad. Nem voltunk eléggé körültekintők, de tanultunk a történtekből.”
Miután Fábián Betti és párja is belátta, hogy mindenütt jó lehet, de azért a legjobb és a leginkább biztonságos mégiscsak itthon, sok említésre méltó dolog történt velük. Az olimpián medencében bravúros negyedik hellyel kirukkoló, majd a Szajna vízében bronzérmet érő parádés helyen a célba érkező Betlehem nemes gesztust gyakorolva a szponzori jutalmát egy az egyben felajánlotta a nyílt vízi úszás utánpótlásának a javára.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!