2005 novemberében Ronaldinho vehette át a párizsi gálán a France Football által kiosztott Aranylabdát. Az újságírók szavazatai alapján a Chelsea korábbi középpályása, Frank Lampard lett akkor a második legjobb Európában játszó labdarúgó, a harmadik legtöbb voksot pedig a Liverpool emblematikus figurája, Steven Gerrard kapta (Szoboszlai Dominik az ő mezszámát választotta a klubnál, és most úgy fest, hogy személyében méltó utódra lelt az angol csapat).
Kezdjük is ezzel a hármassal. Minden idők egyik legtechnikásabb játékosa, a mindig mosolygós Ronaldinho nem adta a fejét edzősködésre, helyette nagy kanállal falta az életet, a szponzori pénzekből jól elvolt egy ideig (nagykövete és utazó képviselője is volt a Barcelonának, nyilván azért is jelentős gázsit vághatott zsebre). Viszont többször is meggyűlt a baja a törvénnyel, először azért, mert védett területen építkezett Porto Alegrében. Pár évre rá jelentős adótartozás miatt a spanyol ügyészség zárolta az ő és fivére bankszámláját, majd az útleveleiket is bevonták. 2020-ban azért került rácsok mögé, mert testvérével együtt hamis útlevéllel tartózkodtak Paraguayban. Összesen 171 napot töltöttek börtönben, ahol nem bántak vele mostohán, nem gazdagodott traumatikus emlékekkel.
Vele kapcsolatban ki kell emelni, hogy hosszú ideje nagykövete a labdarúgást és az asztaliteniszt ötvöző, magyar fejlesztésű sportágnak, a teqballnak.
Egyelőre semmi jel nem utal arra, hogy a 97-szeres válogatott brazil ex-futballista valaha szeretne edzősködni, bármilyen szinten. Ezzel mondjuk az Európában is komoly karriert befutott honfitársaihoz hasonló utat jár csupán, egyáltalán nem lóg ki a sorból.

Vele ellentétben Lampard és Gerrard is úgy érezte, megvan bennük a kellő tudás, hogy az oldalvonal mellett is sikeressé váljanak. Előbbi a Derby County kispadján kezdte gyűjteni a tapasztalatokat, amellyel bejutott az angol másodosztály (Championship) rájátszásába, és egyetlen meccsen, az Aston Villa elleni 2–1-es vereségen múlt, hogy nem juttatta vissza azonnal a Premier League-be a klubot.
2019 nyarán aztán nagy ugrást hajtott végre, nem tudott nemet mondani a Chelsea hívásának – arról a csapatról van szó, amellyel gyakorlatilag mindent megnyert, háromszoros bajnok, négyszeres FA-kupa-, kétszeres angol Szuperkupa-, kétszeres Ligakupa-győztes lett a kékekkel, emellett a Bajnokok Ligája és az Európa-liga trófeáját is elhódította a csapat színeiben.
Az első meccsén aztán rögvest kapott egy nagy pofont, 4–0-ra kikapott a Manchester Unitedtől. Utána viszont a negyedik helyre kormányozta a Chelsea-t (ez a BL-részvétel miatt volt nagyon fontos), az FA-kupában pedig döntőbe jutott. Pedig a keret nem volt erre feltétlen alkalmas, tekintve, hogy a klub akkoriban ki volt tiltva az átigazolási piacról.
A következő szezonban viszont egy komolyabb hullámvölgy után kirúgták őt 2021 januárjában (a Lampardot váltó Thomas Tuchel BL-t nyert a gárdával, a szakmai stábban Lőw Zsolttal). Egy év szünet után Lampard az Everton menedzsere lett, de 12 hónappal később a liverpooli alakulatból is távoznia kellett. 2023 áprilisában tűzoltó szerepben visszatért a Chelsea-hez, miután Graham Pottert is kivágták a londoniak, de az sem volt egy sikersztori: 11 meccséből csak egyet tudott megnyerni. Következő állomáshelye a Coventry City lett 2024 őszén.
Lampard esetében azt látjuk, hogy edzőként egyelőre meg sem közelíti azt a szintet, amit játékosként képviselt. Ugyanez a megállapítás igaz pálya- és kortársára, Gerrardra is.
Utóbbi 2017-ben vonult vissza a profi labdarúgástól, majd edzőként a Liverpool korosztályos csapatait, később pedig a skót Rangerst és az Aston Villát is irányította. Eddigi legnagyobb eredménye egy skót bajnoki cím 2021-ből.
Gerrard 2023 nyarán a szaúdi ligában szereplő al-Ettifaq vezetőedzője lett, de idén januárban közös megegyezéssel szerződést bontott a klubbal.
Az AC Milan korábbi klasszisa a politikai térben is megmutatta magát
A 2005-ös Aranylabda-szavazás negyedik helyezettje, Thierry Henry is edzett fiatalokat, mégpedig a szívéhez oly közel álló Arsenalnál. Aztán volt segédedző a belga válogatottnál, 20 meccs erejéig pedig a francia élvonalbeli Monacót is irányította (ezek közül csak négyet nyert meg, így nem tarthatta meg az állását). Az MLS-ben szereplő Montreal Impact is foglalkoztatta őt, ahonnan családi okok miatt jött el: közelebb szeretett volna lenni a Londonban élő gyermekeihez.
Eddigi legnagyobb edzői sikerét a párizsi olimpián érte el, ahol ezüstérmet nyert a rendező francia válogatottal. Henry nem mellékesen televíziós személyiségként is feltűnik a külföldi közvetítésekben, ilyenkor szakértő minőségben osztja meg a gondolatait a nézőkkel.

Mögöttük az ukrán Andrij Sevcsenko lett az ötödik, aki egy évvel korábban a lista élén végzett. Az AC Milan korábbi klasszis támadója a 2012-es visszavonulása után a politikába is belekóstolt, majd 2016 júliusában az ukrán válogatott szövetségi kapitánya lett. Irányításával a nemzeti csapat 25 győzelmet aratott, 13-szor döntetlent játszott és 14 vereséget szenvedett. Az általa trenírozott ukrán válogatott bejutott a részben budapesti rendezésű Európa-bajnokság negyeddöntőjébe, ott azonban Anglia nagy falatnak bizonyult.
2021 őszén a Genoa kispadjára huppant el, de két hónap múlva szedhette a sátorfáját, miután egy győzelem ellenében hét vereséget könyvelt el a csapat. Rövid ideig az Ukrán Olimpiai Bizottság elnöke is volt, majd tavaly év elején 93 igennel, ellenszavazat nélkül megválasztották őt az ukrán sportági szövetség elnökének. Azóta többek között már egy történelmi futballtornát is rendezett a háború miatt amputált végtagú ukrán katonáknak.
A legendákat további legendák követik a listán, közülük a brazil Adriano sorsa talán a legszomorúbb. Róla tavaly októberben jött ki egy videó, amelyen erősen ittas állapotban látható, ahogy Rio de Janeiro egyik favelájának utcáin botladozik. Őt is elképesztő tehetséggel áldotta meg a sors, de aztán eltűnt a süllyesztőben, korábban beismerte, hogy apja halála után alkoholista lett, és tönkrement az élete.
????Preocupante: #Adriano reapareció en un video en el que se lo ve alcoholizado en medio de una favela
❗️El fallecimiento de su padre cambió todo, dejó de cuidarse y comenzó su problema con la bebida
❌️A los 34 años, dejó el fútbol, la vida de lujos y es noticia por este tipo… pic.twitter.com/CGGhpHxIRI
— doble amarilla ⭐️⭐️⭐️ (@okdobleamarilla) November 1, 2024
A felsorolásban Petr Cech nevével is találkozunk, az egykori kiváló kapus 2019 júniusában visszatért korábbi klubjához, a Chelsea-hez, ahol tanácsadóként foglalkoztatták őt egy darabig. Később pedig profi jégkorongosnak állt, de csak sportágat váltott, posztot nem, a jégen is a kapuba állt be.

A franciák géniusza trénerként is halmozta a címeket
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!