Miközben szombat dél körül Kőszeg felé autóztunk fotós kollégámmal, mindegyre azon törtem a fejemet: vajon mi is Imane Helif? Tudják, az a 25 éves algériai ökölvívó, akivel fél hat magasságában meg kell majd mérkőznie Hámori Lucának, ha érmet akar szerezni a párizsi olimpián a 66 kilós súlycsoportban.
A félreértések elkerülése végett: a nőknél.
A tények meglehetősen hiányosak. Tény azonban az, hogy a Nemzetközi Ökölvívó-szövetség (IBA), ez a száz százalékban a Gazprom által szponzorált, és a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel baráti viszonyt ápoló Umar Kremljov elnökön keresztül nem is nagyon titkoltan az oroszok által felügyelt – a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által viszont kiközösített – szervezet két éve nem engedte indulni Helifet a világbajnokságon. Állítólag XY kromoszómát találtak a szervezetében, ami a férfiakra jellemző. Hogy ezt honnan tudjuk? Kremljov Telegram-posztjából…
Az IBA nem végzett tesztoszterontesztet Helifen, ezt meg éppen az IBA-tól tudjuk. Ami alapján tehát a szövetség férfinek nyilvánította Helifet, az egy eléggé meghatározatlan, nem részletezett teszt, amiről maga az érintett sem tudott semmit.
Politikai síkon
A honi nyilvánosságban – még komoly(nak tartott) emberektől is – meglehetősen ízetlen, poénkodó kijelentések láttak napvilágot, egy olimpiai bajnokunk „srácnak” nevezte Helifet, aki azonban nőnek született, és elsődleges nemi jelleg alapján nő is.
Sajnos Helif kategorizálásánál a biológiai besorolásánál döntő szerepet játszik a politika. Konkrétan: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és az IBA között dúló, több évre visszatekintő kötélhúzás.
Amit az IBA csinál, az a NOB szerint csak rossz lehet. És persze ez igaz fordítva is.
De akkor valójában mi is Helif?
Ami biztos: nem férfi, nem „srác”, hiszen lánynak született, aztán nő lett, és az a ma is.
Ugyanakkor állítólag (állítólag, mert semmiféle tudományos bizonyíték nem ismert) a megengedettnél magasabb a tesztoszteronszintje. Igaz, ami igaz: ránézésre (már ha nem vetkőztetjük anyaszült meztelenre) pedig meglehetősen férfias jelenség.
Helif jó eséllyel valahol félúton lehet a nő és a férfi között, vagyis interszexuális. Ilyen nemi kategória viszont nincs az olimpián.
Így ha Helif olimpikon akar lenni, binárisan kell besorolnia magát. És ő az F (female, azaz nőnemű) kategóriát választotta. Az útlevelében is ez áll, ennek alapján engedte bokszolni a NOB.
Azt hiszem, az egyetlen normális hozzáállás Hámori Lucáé és edzőjéé, Varsányi Ároné. Még pénteken felhívtam Párizsban Varsányit , és elbeszélgettem vele. Teljesen ledöbbentem: a kőszegi edző nem került a világméretű, többek között J. K. Rowlingot és Elon Muskot is beszippantó őrület hatása alá, és csak ennyit mondott:
Helif az eddigi ötven hivatalos meccséből kilencet elveszített, tehát kilencen megverték már. Lucának is erre kell törekednie, a feladat nem lehetetlen, ha már más is megoldotta.
Maga Hámori Luca hasonló szellemben nyilatkozott:
„ Ha valaki a földön megengedte neki, hogy itt lehessen, valahogyan be lett bizonyítva, hogy lány. Nem tudom erre a kérdésre a választ, ez most nem igazán érdekel, így még nagyobb lesz a magabiztosságom, ha sikerül legyőznöm.”
Luca, le a kalappal! – gondoltam magamban a világméretűre dagadt körítés után tett nyilatkozatáról és hozzáállássáról, és a negyeddöntő eredményétől függetlenül megítéltem számára az olimpiai bajnoki címet.
11
Ha Egerszegi Krisztinának sikerült…
De már meg is érkeztünk Kőszegre, ebbe az osztrák határ széli ékszerdobozba, ami a Dunántúl legmagasabb csúcsa, a 882 méter magas Írottkő lábánál található.
Egész Kőszeg a Hámori–Halif-bokszmeccs lázában égett, a Jurisics-vár előtti főtéren hatalmas kivetítőt állítottak fel – nem kifejezetten erre a szombati találkozóra, hiszen a korábbi meccseit is ott követték, miként az olimpia egyéb programjait –, ahol két órával az összecsapás kezdete előtt már egy gombostűt sem lehetett leejteni.
Már csak azért sem, mert ezek az Ostrom Napok Kőszegen. Szinte napra pontosan 492 éve, 1532. augusztus 5-én kezdődött a Jurisics Miklós várkapitány által védett erősség ostroma. Maga Szulejmán szultán vezette a Bécs ellen vonuló oszmán hadakat, csakhogy beletörött a bicskája a 100 000 töröknek a 700 vitéz által védett kőszegi várba. Augusztus végén szégyenszemre felhagytak az ostrommal, megmenekült Kőszeg, és ezzel Bécs is.
A főtéren ilyenkor felvonulnak a hagyományőrzők, korabeli magyar és török viseletben, dörögnek az elöltöltős kovás puskák, tombol a nép, így kellően felvillanyozódva várhattuk Hámori Luca mérkőzését.
A főtéri kiülős kocsma asztalánál biológiatanár-ismerősünk azt fejtegeti, hogy nem volna szabad engedni az algériai bokszolót Luca ellen bunyózni, hiszen az izomrostjai sokkal, de sokkal erősebbek, viszont a hagyományőrzők egyike, aki egy iskolába járt Lucával, bizakodva néz a csata elé:
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!