A Teqball három alapítója – Borsányi Gábor, Gattyán György és Huszár Viktor – már a kezdetektől azt tűzte ki célul, hogy a sportág olimpiai szereplést érjen el. Bár egy esetleges 2024-es budapesti olimpián erre lehetett volna esély, az alapítók most a 2036-os nyári játékokat tűzték ki célként.
A történet álomszerű az alapítók számára, akik tudják, hogy nagyon hosszú út áll még előttük
„Hogyha nem lettek volna már akkor hatalmas álmaink és terveink, akkor sehova nem jutottunk volna” – mondta Borsányi Gábor az Indexnek. „A legutóbbi kínai versenyünk is megmutatta, hogy álomszerű történet a miénk. Tényleg meg szoktam kérdezni magamtól, hogy valóság-e, mert csoda, amit elértünk, persze tudjuk, hogy nagyon hosszú út áll még előttünk.”
Bár egy évtized soknak tűnhet egy ember életében, de a sportok történelmében tíz esztendő alatt általában csak egy-két versenyről beszélhetünk, valamint pár sportolóról, nem világszintű ismertségről, ahogy azt a szisztematikus építkezésnek köszönhetően elérte a teqball.
Borsányi felidézte a kezdeti nehézségeket is: „Az első két évben asztalunk sem volt, csak ötleteink, és éjt nappallá téve dolgoztunk. Aztán megint volt két év, amikor a Covid nehezítette meg az életünket. Máris ott tartunk, hogy a bruttó tíz évből gyakorlatilag majdnem a fele volt az, amikor igazán a fejlődésre tudtunk koncentrálni.”
Az olimpiai álom továbbra is él, bár a 2024-es budapesti lehetőség már elúszott. „Fájó pont, mert reménykedtünk. Már sosem tudjuk meg, mi lett volna, ha Budapesten rendezik idén az olimpiát” – mondta Borsányi.
„Ugyanakkor nekünk már az is nagy megtiszteltetés és öröm, hogy hungarikum a teqball, amely sport kategóriában Puskás Ferenc hagyatéka, valamint a klasszikus magyar szablyavívás hagyománya mellett az egyetlen.”
Borsányi hangsúlyozza, hogy a Teqball-projektet két részre kell bontani: a sportágépítésre és a gazdasági aspektusra. „Lehetünk álszentek, de felesleges. Aki a mai világban nem ismeri be, hogy a sport és az üzlet kéz a kézben jár, az nem mond igazat” – vallja az alapító.
A Teqball márka világszerte ismert, talán csak a Rubik-kocka vetekedhet vele a magyar brandek közül. Olyan futballsztárok,
mint Lionel Messi és Neymar is rendeltek már saját asztalt, Ronaldinho pedig aktívan népszerűsítette a sportot.
„Ma már kilencven százalékban tudok videót mutatni valakinek a kedvenc játékosáról vagy csapatáról, miközben teqballoznak” – büszkélkedett Borsányi. „Így ilyen szempontból sztárokra, exfutballistákra projekt szinten már nincs szükségünk, hiszen egyébként is rengetegen játsszák.”
A sportág fejlődése és kihívásai
Borsányi szerint a teqball mint sportág annyira speciálissá vált, hogy a labdarúgóknak csupán tíz százaléka állná meg a helyét egy-egy összecsapáson. „Más logikát, más gondolkodást igényel, de ez fordítva ugyanúgy igaz, hiába technikás valaki az asztal mellett, ez sem jelenti azt, hogy egy futballpályán biztosan képes lenne jó teljesítményt nyújtani” – magyarázta.
A sportág új stílusokkal és elemekkel bővült, különösen az ázsiai térségben való terjedésének köszönhetően. Borsányi szerint a sepak takraw nevű, Távol-Keleten nagyon népszerű sportág jó alapja lehet a Teqball további fejlődésének.
A FITEQ nemrég Pekingben alapította meg az első Nemzetközi Teqball Kutatóközpontot, amely a sportág további fejlesztését célozza. „Régi álmunk vált valóra, hogy a szeretett sportágunkat kutatók segítségével tudjuk továbbfejleszteni. A már meglévő kutatási módszereket alkalmazva fogunk kapni egy általános képet, akár a táplálkozásról, élettani hatásokról, a felkészülést segítő sportfelszerelésekről, mentális képességekről és így tovább” – mondja Borsányi.
Úgy gondolom, nagy meglepetéseket tudunk majd okozni.
Az elnök hozzátette, hogy nem szólnak bele a kutatásokba, teljes mértékben a szakemberekre bízzák, hogy mit csinálnak. Ez a nyitottság jellemzi amúgy a sportág szabályrendszerének fejlődését is. „Ebben a rohanó, felgyorsult világban folyamatosan nyitottan kell gondolkoznunk, és amennyiben úgy gondoljuk, hogy érdemes szabályokat módosítani, a fejlődés érdekében meg kell tenni” – véli Borsányi.
Versenyek és profizmus
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/sport/2024/10/02/teqball-borsanyi-gabor-olimpia-budapest-2036/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!