Egyáltalán nem túlzunk, ha azt mondjuk, fénykorát éli az olasz tenisz. A mediterrán ország női válogatottja múlt hét szerdán, a férficsapat – a világelső Jannik Sinner vezetésével – vasárnap tükörsimán nyerte a sportág csapatvilágbajnokságát, így egyszerre a nőknél és a férfiaknál is Olaszország az uralkodó. Utóbbi, az immár háromszoros Davis-kupa-győztes olasz válogatott, azon túl, hogy megvédte címét, első számú játékosa, legnagyobb sztárja, olyan évet tett le az asztalra, amilyet még nem látott korábban a férfitenisz. Bátran kijelenthető: a toronymagasan világelső Jannik Sinner éve volt 2024, kétség sem fért dominanciájához, és ezúttal még a legenyhébb jelzőket használtuk teljesítményére és eredményességére.
A még mindig csak 23 éves világsztár a világranglista negyedik helyén kezdte a versenyszezont, szűk két hónappal azután, hogy vezetésével az olasz válogatott 1976 után második alkalommal megnyerte a Davis-kupát.
A dél-tiroli klasszis Melbourne-ben, az Australian Openen kezdte a versenyszezont, és szettveszteség nélkül jutott el az elődöntőig, ahol a címvédő Novak Djokovics várt rá. Az a Novak Djokovics, aki párbajukat megelőzően legutóbb 2018-ban szenvedett vereséget az év első Grand Slam-tornáján. Sinnert viszont ez egy cseppet sem izgatta, úgy győzte le négy szettben Djokovicsot, hogy még fogadóelőnye sem volt a szerbnek a mérkőzésen. Elképesztő dominanciáról tett tanúbizonyságot. Aztán jött a finálé Danyiil Medvegyev ellen, az orosz elhúzott ugyan két szettel, de még ekkor sem lehetett leírni az olasz klasszist. Mint kiderült, Sinner vert helyzetből is talált kiutat, megfordította a meccset, egyúttal megnyerte pályafutása első Grand Slam-trófeáját.

Ahogyan Sinner az Australian Opent megnyerte, az a dominancia jellemezte egész évét. Melbourne után behúzta a rotterdami 500-as tornát, mindössze egy szettet bukott öt meccsen, majd jött az amerikai túra, elsőként Indian Wells, az év első ezres tornája. Sinner pedig nem akart, nem tudott lassítani, úgy jutott el a fináléig, hogy még szettet sem vesztett. Ott viszont belefutott abba a Carlos Alcarazba, aki talán egyetlen méltó kihívója volt idén az olasznak.
Sőt, mondhatni, mumusa volt a spanyol klasszis Sinnernek, mivel idén négy egymás elleni meccsükből hármat a spanyol nyert. Egészen március közepéig kellett arra várni, hogy valaki legyőzze az olasz klasszist. Alcaraznak ez sikerült – remek színvonalú, háromszettes párbajban.
A „Sunshine Double” névre keresztelt két márciusi mestertorna, Indian Wells és Miami közül utóbbit már megnyerte, az elődöntőben Danyiil Medvegyevet 6:1, 6:2-re, a fináléban az akkor szenzációs formában játszó Dimitrovot 6:3, 6:1-re leütve a pályáról. Úgy fordulhattunk rá a salakos szezonra, hogy Sinnernek mindössze egy veresége volt az évben. Általános vélekedés volt a teniszben, hogy az alig játszó, fontos tornákat mellőző Djokovics, és az ugyan világklasszis, de nem annyira stabil Alcaraz mellett hamarosan új világelsője lesz a mezőnynek az olasz személyében. Csak az volt a kérdés, ez mikor következik be.
Sinner úgy érkezett a Roland Garrosra, hogy azt megelőző két salakos tornán nem volt sikerélménye, Monte Carlóban – vitatott bírói ítéletekkel – kikapott Sztefánosz Cicipásztól, majd a madridi ezres negyeddöntőjére nem tudott kiállni Felix Auger-Aliassime ellen. Párizsban viszont újra megvillantotta foga fehérjét, játszi könnyedséggel jutott el a négy közé, ahol újfent mumusa, Alcaraz jött vele szemben, és kapott ki tőle emlékezetesen meccsen, öt szettben.
Ez a teljesítmény viszont elegendő volt számára – Novak Djokovics visszalépésével –, hogy világelsővé avanzsáljon a salakos Grand Slam-torna után. Első olasz teniszezőként a sportág történelmében.

Ezt a pozícióját pedig azóta egyszer sem vesztette el, sőt előnyét az élen hétről hétre növelte. A Roland Garros befejeztével kezdődött a rövid füves szezon, amely borítás nem kedvence az olasznak, de ennek ellenére megnyerte a hallei 500-ast, Wimbledonban viszont a nyolc között elbukott – Danyiil Medvegyev állította meg.
Sinner a salakos és füves szezon alatt […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!