Bár jól tudjuk, hogy a sportolók nem a pénzért, hanem a dicsőségért áldoznak fel életükből éveket, sőt olykor évtizedeket egy olimpiai sikerért, azért ne legyünk álszentek; jól jön az olimpiai érmekért, illetve helyezésekért kapott pénzjutalom. Hiszen megdolgoztak érte, dicsőséget hoztak a hazájuknak, akár országimázs-javító tevékenységnek is felfogható a sportteljesítményük. Nem beszélve arról, hogy legtöbben példaképül állíthatók a gyerekek, fiatalok elé.
A Forbes magazin összeállította azoknak az országoknak a rangsorát, amelyek a legmagasabb összegű jutalmat folyósítják olimpiai bajnokaiknak.
Például Európa egyik legszegényebb országában, Moldovában másfélszer annyit kapnak az olimpiai bajnokok, mint – mondjuk – az Egyesült Államokban. Azaz kaphattak volna, mert Moldova nem szerzett aranyérmet, csak egy ezüstöt és három bronzot. De például Izrael is csak egyetlen sportolójának fizeti ki a fejedelmi, átszámítva csaknem százmillió forintos prémiumot.
A Forbes mind a 206, a párizsi olimpián részt vevő országnak elküldte kérdőívét, ezek közül 33-an válaszoltak úgy, hogy pénzjutalomban részesítik aranyérmeseiket. A lista élére Hongkong került, amely 277 millió forinttal egyenértékű dollárösszeget fizet ki két olimpiai bajnoka mindegyikének, a női párbajtőr és a férfi tőr aranyérmesének, Vivian Kong Man Wainak és Cheung Ka Longnak.
Mindeközben az Egyesült Államokban konkrétan az állam egyetlen fillért, azaz centet sem ad a bajnokoknak.
A külön entitásként működő Olimpiai és Paralimpiai Bizottság jutalmazza meg az aranyérmeseket, fejenként 37 500 dollárral, azaz 13 539 938 forintnak megfelelő összeggel, ami kevesebb mint egynegyede a mi bajnokainknak járó állami prémiumnak.
Az Egyesült Királyságban nincs olimpiai pénzjutalom, ellenben a kormány […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!