Kálnoki Kis Attila, akit Pósfai Gábor belügyminiszter felkért a Belügyminisztérium alá tartozó Sportért Felelős Államtitkárság vezetésére, 1965. október 30-án született Budapesten. Édesapja, Kálnoki Kis Sándor 1984 és 1990 között a Közlekedési, Hírközlési és Építésügyi Minisztériumban miniszterhelyettes volt.

Kőbán Rita és Petry Zsolt is az iskolatársa volt
Az új sportért felelős államtitkár a Kölcsey Ferenc Gimnáziumban érettségizett, a Munkácsy Mihály utcai tanintézményben sportosztályba járt, olyan iskolatársai voltak, mint az olimpiai bajnok kajakos Kőbán Rita vagy a 38-szoros válogatott futballkapus Petry Zsolt. Itt nagyszerű testnevelő tanára volt Somfai Csaba személyében, aki korábban az olimpiai ezüstérmes öttusázó Szombathelyi Tamás edzője volt, amellett futballőrült. Attila is szerette a futballt, mégis kéttusázni kezdett egy lakótelepi barátja unszolására. Pedig akkor még nem is tudott úszni…
Így indult el az öttusa-pályafutása az Újpesti Dózsában, majd rövid ideig a MAFC-ban folytatta, és az UTE-vé visszaalakult Újpestben fejezte be.
Élsportolói pályafutása veretes volt: ötszörös világ- és háromszoros Európa-bajnok, tizenötszörös magyar bajnok, az UTE örökös bajnoka. Egy olimpián vette részt, 1992-ben a barcelonai játékokon, ahol csapatban az akkor kudarcnak számító, mára igencsak felértékelődő ötödik, egyéniben a 33. helyen végzett. Pedig hibátlan teljesítménnyel akár az egyéni dobogó harmadik fokára is odaérhetett volna. Csakhogy a mezőny legrosszabb lovát húzta ki, amely az előző körben mind a tizenöt akadályt leverte. Kálnokival a nyergében csak tíz fát vert, ami ezzel a négylábúval bravúrnak számított, lovasedzője meg is dicsérte érte Kálnokit, de a jó helyezés a tíz verőhibával elúszott.
Még egy olimpiai szereplés is benne volt a pakliban, az atlantai, hiszen az olimpiára ő szerzett kvótát, Török Ferenc szövetségi kapitány mégis a Martinek János, Sárfalvi Péter, Hanzély Ákos triót utaztatta az 1996-os játékokra.
Nem volt szerencsés öttusázó Kálnoki: először is azért, mert pályafutása részben egybeesett a Mizsér, Fábián, Martinek aranycsapatéval, másfelől például az 1991-es világbajnokságra úgy nem jutott ki egyéniben, hogy a négy válogató Világkupa-verseny közül kettőt megnyert, és toronymagasan vezette a világranglistát.
Az atlantai olimpia után, ahová nem jutott ki, visszavonult, és szinte azonnal élete klubja, az Újpesti Torna Egylet elnökhelyettese lett az elnök Szabó Bence mögött. Két évig töltötte be ezt a pozíciót, és ekkor történt, 1998-ban, hogy az Újpest labdarúgásban bajnok lett. Mindmáig utoljára…
Aztán elfogyott a lendület, továbbá kiderült, hogy 1999. január elsejétől az új sportkoncepció jegyében nem kap támogatást a klub a Belügyminisztériumtól, ezért Kálnoki lemondott elnökhelyettesi pozíciójáról.
Sportolóból újságíró
Kálnoki még aktív öttusázóként szerzett szakedzői diplomát a Testnevelési Egyetemen, majd elvégezte a Komlósi Oktatási Stúdiót, azaz tudatosan készült a sport utáni életre, az újságírói pályára. 1996-ig a Népszavánál – ahol Buzgó József, az egykori jeles öttusázó volt a sportrovat vezetője, külsőzött, majd az újpesti sportvezetői szerepvállalása alatt arra jött rá, hogy hiányos a jogi és közgazdasági ismerete, ezért a Közgazdasági Egyetem posztgraduális képzésén is diplomát szerzett vállalkozás-, menedzsment szakon.
1998-ban a CKM magazin szerkesztője, majd főszerkesztő-helyettese, végül főszerkesztője lett. Ezt a pozíciót 2005-ig töltötte be, amikor a Képes Sport, majd a Nemzeti Sport főszerkesztője, valamint a Ringier Sport Network vezetője lett.
Első kézből szerzett tapasztalatunk mondatja velünk, hogy kellemes elfoglaltság volt Kálnoki keze alatt dolgozni a sportnapilapnál. Nyugalma, békés természete predesztinálta a vezetői szerepre.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/sport/2026/05/25/kalnok-kis-attila-portre-sportert-felelos-allamtitkar-/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!